Przepona to główny mięsień zaangażowany w proces oddychania. Jest cienkim (2-4 mm), ruchomym wewnętrznym mięśniem szkieletowym w kształcie kopuły. Oddziela jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej. Podobnie jak inne narządy znajdujące się w ludzkim ciele, mięsień przepony pełni więcej niż jedną funkcję. Poza głównym zadaniem jakim jest oddychanie, pomaga w oddawaniu moczu, defekacji i porodzie. Dodatkowo wspomaga utrzymanie właściwej postawy ciała, stabilizując odcinek lędźwiowy kręgosłupa podczas wykonywania czynności ruchowych. Odgrywa również bardzo ważną rolę przy prawidłowym funkcjonowaniu serca, podczas połykania, wymiotowania oraz stanowi barierę antyrefluksową. W łatwy sposób można sprawdzić czy prawidłowo korzystamy z naszej przepony. Wystarczy położyć jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu poniżej mostka. Jeżeli podczas oddychania przepona nie unosi się, zapewne oddychanie jest zbyt płytkie lub mogą występować dysfunkcje przepony.

Przepona - objawy nieprawidłowego funkcjonowania

Budowa przepony

Przepona składa się z centralnie położonego środka ścięgnistego, do którego przyczepia się obwodowa część mięśniowa. Wyróżniamy 3 części mięśniowe, w zależności od przyczepu:

  1. Mostkowa – krótkie włókna mięśniowe podążające od wyrostka mieczykowatego mostka.
  2. Żebrowa – znajdująca się obustronie od mostka, włókna mięśniowe wychodzą z 6 najniższych żeber (VII-XII).
  3. Lędźwiowa – składa się z dwóch odnóg oraz trzech więzadeł łukowatych. Jej przyczepy znajdują się w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, dokladniej L1-L3.

Przepona unaczyniona jest przez tętnicę piersiową wewnętrzną, która swój przebieg zaczyna w okolicach szyi I mięśnia pochyłego przedniego, kierując się w dół w stronę klatki piersiowej. Unerwiona jest poprzez nerw przeponowy, który wychodzi z segmentów kręgosłupa szyjnego C3-C5.

Problemy wynikające z nieprawidłowej pracy przepony

Zaburzenie prawidłowej pacy przepony ma wpływ na wiele układów w naszym ciele. Począwszy od zaburzenia pracy układu oddechowego, krwionośnego, pokarmowego, aż do układu limfatycznego. Ograniczenia tych układów wiążą się chociażby ze zwiększonymi zastojami żylnymi, obrzękami, zaburzeniem trawienia czy mniejszą wydolnością oddechową. Przepona z racji jej położenia oraz budowy ma znaczący wpływ na układ kostno-mięśniowo-powięziowy. Idąc od góry, wpływa na bóle głowy, szyi (unerwienie z tych segmentów) czy dolegliwości obręczy barkowej. Nadmiernemu napięciu poprzez nieodpowiednią stymulację przepony ulegają szczególnie mięśnie pochyłe czy mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy. Ograniczenie będzie tyczyło się również kręgosłupa piersiowego, ruchomości żeber oraz nieprawidłowej postawie. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa, gdzie znajdują się jej dolne przyczepy, również może dojść do ograniczeń ruchomości czy zwiększenia napięcia mięśni (szczególnie mięśnia czworobocznego lędźwi czy mięśnia lędźwiowego).

Zobacz również: Bóle lędźwiowe, a mięsień czworoboczny lędźwi.

Fizjoterapia w przypadku problemów z przeponą

Jak widać z powyższego tekstu, objawów nieprawidłowej pracy przepony może być sporo. Jednak nie zawsze mają one swoją przyczynę w przeponie. Dlatego warto korzystać z usług wykwalifikowanych fizjoterapeutów po specjalistycznych szkoleniach, którzy zdiagnozują gdzie leży problem. W przypadku nieprawidłowości w pracy przepony skupią się głównie na rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym danej okolicy, jak również spojrzą na problem bardziej globalnie.