Mobilizacja tkanek miękkich z wykorzystaniem dodatkowych przyrządów jest jednym ze sposobów pomocy naszym pacjentom w Centrum Fizjoterapeuty. Można wykonywać ją zarówno w charakterze terapii, jak również profilaktyki. Takie praktyki sięgają tysięcy np. chiński masaż Gua Sha. Wówczas do terapii wykorzystywano łyżkę, monetę bądź kawałek rogu.

Mobilizacja tkanek miękkich

Mobilizacja tkanek miękkich

Obecnie mamy na rynku mnóstwo różnorakich przyrządów do technik narzędziowych terapii manualnej tkanek miękkich. Stosuje się między innymi mosiądz oraz stal nierdzewną. Ogromną zaletą stali nierdzewnej jest jej zdolność rezonująca, która sprawia, że jest lepszym czujnikiem do wychwycenia drgań i oporów tkankowych jako przedłużenie dłoni terapeuty.

Dlaczego mobilizujemy powięź?

Nasza komórka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje być odkształcana podczas poruszania się ulegając naprężaniu lub kompresji. Takie bodźce są potrzebne tkankom do życia, regeneracji oraz procesów naprawczych. Zwykle bodźców takich dostarczają nam odpowiednie ćwiczenia i aktywność fizyczna. Jednak często jej brak, bądź nadużywanie powoduje podobny skutek jakim jest przeciążenie statyczne lub dynamiczne. W takim przypadku w formie leczenia jak i profilaktyki z pomocą przychodzi fizjoterapia.

Zmiany w konsystencji tkanek uzyskane przez manualne metody mogą być spowodowane polepszeniem funkcji luźnej tkanki łącznej zawierającej tkanki tłuszczowe, glikozaminoglikany (GAG) i kwas hialuronowy (HA). Zagęszczenie powięzi (densyfikacja), w przeciwieństwie do zwłóknienia, powstaje w wyniku zwiększonej lepkości tkanek w związku z większymi cząsteczkami kwasu hialuronowego i splątanie jego cząsteczek. Zabiegi manualne oraz narzędziowe mają za zadanie przywrócić naturalną ślizgową funkcję powięzi.

Mobilizacja tkanek miękkich – część terapii przy łokciu tenisisty

Na filmie widzimy krótki fragment mobilizacji tkanek po stronie prostowników nadgarstka. Jest to jedna z pomocniczych technik w łagodzeniu objawów na tzw. łokieć tenisisty. Oczywiście technika jest tylko uzupełnieniem całej terapii dla osoby cierpiącej na statyczne przeciążenie prostowników nadgarstka wynikającej z pracy przed komputerem.