Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Mięsień czworogłowy uda - fizjoterapia

Mięsień czworogłowy uda – fizjoterapia

Aktualizacja:

Mięsień czworogłowy uda, tak jak inne mięśnie w dobie siedzącego trybu życia, zamiast pracować w pełnych zakresach ruchu niestety ulegają przykurczom. Ciągła pozycja statyczna działa destrukcyjnie na strukturę mięśnia oraz jego elastyczność.Mięsień czworogłowy uda - fizjoterapia

Dysfunkcja mięśnia czworogłowego uda

Główną pozycją, która wpływa na przykurcz w części mięśnia prostego uda jest właśnie długotrwałe siedzenie (ciągłe zgięcie w stawie biodrowym). Zmniejszenie długości włókien tej części mięśnia czworogłowego może powodować nie tylko ból przedniej strony uda. Może również wpływać bezpośrednio na położenie miednicy. Powoduje jej przodpochylenie i przewlekły ból kręgosłupa lędźwiowego. Dodatkowo może powodować bóle stawu rzepkowo-udowego, wpływając na złe położenie rzepki wywołując kompresję tego stawu, co może przekształcić się w dolegliwość jaką jest chondromalacja rzepki.

Jeżeli chodzi o inne części mięśnia czworogłowego uda, czyli mięśnie obszerne, to w przypadku nadmiernego napięcia czy przykurczu można m.in. zauważyć dysproporcję napięciową pomiędzy poszczególnymi głowami, które również bezpośrednio mają wpływa na położenie rzepki (przyczepy ich przechodzą i przyczepiają się do bocznych stron rzepki). Powoduję to nadmierną kompresję w określonych częściach stawu rzepkowo-udowego i przyczynia się też do chondromalacji rzepki.

Kolejne z dysfunkcji tego mięśnia to częste naciągnięcie lub naderwanie, które powodują silny ból oraz problemy z ruchomością mięśnia, jak również stawu kolanowego. Dochodzi do nich zazwyczaj podczas nadmiernych obciążeń, które bezpośrednio wpływają na uszkodzenia struktury włókien mięśniowych.

Mięsień czworogłowy uda fizjoterapia

W przypadku pojawienia się dysfunkcji mięśnia czoworogłowego uda (przykurcze, nadmierne napięcie, naciągniecie, naderwanie, zerwanie, czy też czujemy, że nasza miednica jest nienaturalnie pochylona i boli nas kręgosłup), należy udać się do specjalisty. Wykwalifikowany fizjoterapeuta po specyficznym badaniu manualnym i przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych jest w stanie określić co wywołuje dany problem. Następnie zastosuje specyficzne do danej dysfunkcji leczenie. Przyniesie ono poprawę w funkcjonowaniu, zwiększy zakresu ruchu i zlikwiduje związany z tym ból. Posiadając trafną diagnozę poprzedzoną odpowiednimi badaniami (m.in. usg, badanie manualne), uzupełnieniem fizjoterapii w gabinecie jest wykonywanie według zaleceń autoterapii (ćwiczeń w własnym zakresie). Ćwiczenia te zostają dobrane przez fizjoterapeutę indywidualnie do danego przypadku.

Na powyższym filmie pokazujemy jedną z technik manualnych, zastosowanych u naszego pacjenta z Centrum Fizjoterapeuty podczas prowadzonej fizjoterapii. Polega ona m.in. na zmniejszeniu napięć mięśnia czworogłowego uda. Pacjent to sportowiec, który podczas zawodów i treningów crossfitowych odczuwał ból i “trzeszczenie” w stawie kolanowym. Spowodowane one były nadmiernym napięciem mięśnia prostego uda i kompresją stawu rzepkowo-udowego. Przeprowadzenie odpowiednio dobranych technik terapii manualnej przez fizjoterapeutę, pozwoliło naszemu pacjentowi wrócić do dalszych treningów bez wcześniejszych dolegliwości, które utrudniały ćwiczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *