Mięsień czworogłowy uda, tak jak inne mięśnie w dobie siedzącego trybu życia, zamiast pracować w pełnych zakresach ruchu niestety ulegają przykurczom. Ciągła pozycja statyczna działa destrukcyjnie na strukturę mięśnia oraz jego elastyczność.
Dysfunkcja mięśnia czworogłowego uda
Główną pozycją, która wpływa na przykurcz w części mięśnia prostego uda jest właśnie długotrwałe siedzenie (ciągłe zgięcie w stawie biodrowym). Zmniejszenie długości włókien tej części mięśnia czworogłowego może powodować nie tylko ból przedniej strony uda. Może również wpływać bezpośrednio na położenie miednicy. Powoduje jej przodpochylenie i przewlekły ból kręgosłupa lędźwiowego. Dodatkowo może powodować bóle stawu rzepkowo-udowego, wpływając na złe położenie rzepki wywołując kompresję tego stawu, co może przekształcić się w dolegliwość jaką jest chondromalacja rzepki.
Jeżeli chodzi o inne części mięśnia czworogłowego uda, czyli mięśnie obszerne, to w przypadku nadmiernego napięcia czy przykurczu można m.in. zauważyć dysproporcję napięciową pomiędzy poszczególnymi głowami, które również bezpośrednio mają wpływa na położenie rzepki (przyczepy ich przechodzą i przyczepiają się do bocznych stron rzepki). Powoduję to nadmierną kompresję w określonych częściach stawu rzepkowo-udowego i przyczynia się też do chondromalacji rzepki.
Kolejne z dysfunkcji tego mięśnia to częste naciągnięcie lub naderwanie, które powodują silny ból oraz problemy z ruchomością mięśnia, jak również stawu kolanowego. Dochodzi do nich zazwyczaj podczas nadmiernych obciążeń, które bezpośrednio wpływają na uszkodzenia struktury włókien mięśniowych.
Mięsień czworogłowy uda fizjoterapia
W przypadku pojawienia się dysfunkcji mięśnia czoworogłowego uda (przykurcze, nadmierne napięcie, naciągniecie, naderwanie, zerwanie, czy też czujemy, że nasza miednica jest nienaturalnie pochylona i boli nas kręgosłup), należy udać się do specjalisty. Wykwalifikowany fizjoterapeuta po specyficznym badaniu manualnym i przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych jest w stanie określić co wywołuje dany problem. Następnie zastosuje specyficzne do danej dysfunkcji leczenie. Przyniesie ono poprawę w funkcjonowaniu, zwiększy zakresu ruchu i zlikwiduje związany z tym ból. Posiadając trafną diagnozę poprzedzoną odpowiednimi badaniami (m.in. usg, badanie manualne), uzupełnieniem fizjoterapii w gabinecie jest wykonywanie według zaleceń autoterapii (ćwiczeń w własnym zakresie). Ćwiczenia te zostają dobrane przez fizjoterapeutę indywidualnie do danego przypadku.
Na powyższym filmie pokazujemy jedną z technik manualnych, zastosowanych u naszego pacjenta z Centrum Fizjoterapeuty podczas prowadzonej fizjoterapii. Polega ona m.in. na zmniejszeniu napięć mięśnia czworogłowego uda. Pacjent to sportowiec, który podczas zawodów i treningów crossfitowych odczuwał ból i „trzeszczenie” w stawie kolanowym. Spowodowane one były nadmiernym napięciem mięśnia prostego uda i kompresją stawu rzepkowo-udowego. Przeprowadzenie odpowiednio dobranych technik terapii manualnej przez fizjoterapeutę, pozwoliło naszemu pacjentowi wrócić do dalszych treningów bez wcześniejszych dolegliwości, które utrudniały ćwiczenia.
Zostaw komentarz