Łokieć tenisisty jest stanem charakteryzującym się zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Główną przyczyną są najczęściej zmiany degeneracyjno-napięciowe ścięgien wynikające z długotrwałego przeciążenia mięśni odpowiadających za ruchy nadgarstka oraz palców. Samo schorzenie rzadko kiedy tyczy się stricte tenisistów (ok 8-10% przypadków). Tego rodzaju problem najczęściej spotykany jest w takich grupach zawodowych jak pracownicy biurowi, mechanicy, krawcowe czy muzycy.

Łokieć tenisisty - rehabilitacja

Przyczyny

Łokieć tenisisty spowodowany jest zazwyczaj przez przeciążenie mięśni przedramienia, odpowiedzialnych za rotacje dłoni oraz prostowanie nadgarstka. Powtarzalne, ciągłe prostowanie w stawie nadgarstkowym, bądź częste ruchy angażujące mięśnie przedramienia mogą powodować szarpnięcia lub małe rozdarcia ścięgien w początkowym ich przyczepie – nadkłykciu bocznym kości ramiennej, co z kolei prowadzi do zapalenia.

Innym czynnikiem jest długotrwała pozycja wyprostna stawów nadgarstkowych. Przez to, że mięśnie prostowniki są w ciągłym napięciu dochodzi do ograniczenia przepływu krwi do tkanek, co powoduje zastoje, a w następstwie stany zapalane. Sportami wywołującymi łokieć tenisisty jest tenis, badminton oraz rzut oszczepem. Ludzie mogą nabawić się również łokcia tenisisty od korzystania z narzędzi takich jak nożyczki czy śrubokręty. Dodatkowo czynnościami predysponującymi do schorzenia są grabienie w ogrodzie, malowanie domu, obsługa myszki od komputera lub pisanie na klawiaturze. Tego rodzaju ruchy angażują w dużym stopniu mięśnie przedramienia odpowiedzialne za prostowanie.

Łokieć tenisisty objawy

Najpowszechniejszym objawem łokcia tenisisty jest ból po zewnętrznej stronie łokcia, który może promieniować wzdłuż przedramienia do dłoni. Uczucie dyskomfortu pojawia się zazwyczaj podczas palpacji okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Również ruchy angażujące mięśnie prostowniki nadgarstka i palców lub czasami proste czynności takie jak obracanie, naciskanie klamki od drzwi mogą powodować silny ból. Pacjent będzie miewał osłabienie mięśni prostowników nadgarstka i palców, co często wiąże się z problemem zaciśnięcia dłoni w pięść.

Diagnoza

Na ogół do postawienia diagnozy nie jest niezbędna specjalistyczna aparatura diagnostyczna. Wykwalifikowany lekarz lub fizjoterapeuta jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem prawidłowo postawić diagnozę. Musi jednak wcześniej przeprowadzić szczegółowe badanie podmiotowe oraz przedmiotowe składające się m.in. z oglądania, palpacji, testów funkcjonalnych i porównać z drugą kończyną. W celu potwierdzenia lub wykluczenia współistnienia innych przyczyn warto wykonać USG lub MRI. Na poniższym filmie fizjoterapeuta Kamil z naszego Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak przy pomocy testu Thomsona zdiagnozować łokieć tenisisty.

Łokieć tenisisty rehabilitacja

Głównym i najskuteczniejszym sposobem leczenia jest leczenie zachowawcze. Przy stwierdzonym łokciu tenisisty najczęściej stosuje się połączenie specjalistycznej terapii manualnej wraz z zabiegami fizjoterapeutycznymi. Należy zwrócić uwagę, że główna przyczyna schorzenia leży w zaburzeniach mechanicznego funkcjonowania tkanek miękkich. Odpowiednia terapia manualna, poprzez specyficzne techniki, pozwoli na powrót do pełnej sprawności.

Na poniższym filmie pokazujemy rehabilitację łokcia tenisisty na przykładzie naszego pacjenta z Centrum Fizjoterapeuty. Przedstawiona została część technik wykorzystywanych w tego rodzaju schorzeniach. Po zakończonej fizjoterapii, pacjent odczuł wyraźną redukcję bólu i brak dolegliwości podczas wykonywania czynności dnia codziennego.