Fizjoterapia sportowca może należeć do bardziej skomplikowanych czynności. Biegacze to ostatnimi czasy bardzo liczna grupa osób. Profesjonalnie lub amatorsko zajmują się biegiem, czy to na krótszych, czy na dłuższych dystansach. Wydaje się, że taka aktywność fizyczna jak bieg zalicza się do łatwych czynności i jest jak najbardziej zdrowa. O tyle o ile samo bieganie faktycznie nie jest skomplikowane, to niestety, jak pokazuje praktyka w gabinecie fizjoterapeuty, biegacze nie należą do najzdrowszej grupy osób, szczególnie profesjonaliści.

Fizjoterapia sportowca biegacza

Bieg czy jakakolwiek inna, podobna dyscyplina sportu wymusza cykliczne, ciągle powtarzające się schematy ruchowe. Do takich sytuacji ciało ludzkie będzie chciało się jak najlepiej przystosować. Wytworzy szereg kompensacji, np. odpowiednie grupy mięśniowe napną się mocniej, aby lepiej stabilizować kolano. Problem pojawia się wtedy, jeżeli biegacze rozpoczynają swoją przygodę z biegiem z już nabytymi, kompensacjami np. z innych dyscyplin sportowych. Problemem nie jest tutaj sam fakt występowania kompensacji, a nieumiejętne jej przekształcenie i dostosowanie do innej formy aktywności fizycznej.

Bieg – ważny jest dobry start

Jak w każdej dyscyplinie sportowej, zawodnik musi być dobrze przygotowany. W innym przypadku może bardzo szybko dojść do kontuzji. Największą grupę stanowią biegacze amatorzy, których ciało posiada już większe czy mniejsze kompensacje. Niestety, są to głównie te, które wynikają z codziennego, siedzącego trybu. Budując napięcia mięśniowe na takiej „bazie” niestety, nie może wyniknąć z tego nic dobrego. Szybki przykład: ponapinane mięśnie biodrowo-lędźwiowe (od długiego siedzenia) będą także napięte podczas biegu, co spowoduje złe ustawienie miednicy, a tym samym ból kręgosłupa lędźwiowego i okolicy. Między innymi dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o ciało przed przystąpieniem do jakiejkolwiek zwiększonej aktywności fizycznej.

Fizjoterapia sportowca biegacza

Nasze Centrum Fizjoterapeuty odwiedził pacjent, młody mężczyzna, który od kilku lat sukcesywnie, na poziomie profesjonalnym biega i przygotowuje się do startu w Mistrzostwach Europy w Biegach Górskich. Przyszedł z problemem bólu kolan (tkliwość w obrębie guzowatości piszczeli), który przeszkadza mu w codziennym treningu.

Po zebraniu obszernego wywiadu, analizie badań z zakresu diagnostyki obrazowej oraz wykonaniu szeregu testów funkcjonalnych, fizjoterapeuta podjął się fizjoterapii biegacza. Niestety, rozluźnianie w obrębie kręgosłupa, miednicy i całych kończyn dolnych przyniosło zaledwie minimalne odczucie ulgi. W rozmowie z biegaczem, fizjoterapeuta dowiedział się, że pacjent, w przeszłości grał amatorsko w siatkówkę oraz w tenisa stołowego. Przykuło to uwagę terapeuty, ponieważ są to sporty jednostronie wykorzystujące napięcia mięśniowe. Jak się okazało problem z kolanami tkwił w prawym barku! W trakcie opracowywania napięć w jego obrębie, fizjoterapeuta zdiagnozował szereg napięć i nieprawidłowych kompensacji (w kontekście uprawianej przez pacjenta dyscypliny sportowej).

Po celowanej fizjoterapii pacjent odczuł znaczną ulgę w obrębie kolan, tkliwość guzowatości piszczeli niemal ustąpiła. Dalsza terapia skupiała się na równoważeniu napięć w obszarze prawego barku, kręgosłupa i miednicy z dodatkową stymulacją tkanek w okolicach stawów kolanowych. Po kilku zabiegach fizjoterapeuta zdecydował o przekierowaniu pacjenta do trenera personalnego, który miał za zadanie pomóc pacjentowi wyrównać kompensacje z przeszłości i dostosować ciało do biegów długodystansowych przy pomocy specjalnie dostosowanego treningu.

Najlepsza recepta na brak problemów biegaczy:

Zdrowy ruch wyrównujący napięcia w ciele w połączeniu z prawidłowo ukierunkowaną na przyczynę problemów fizjoterapią przyczynił się do poprawienia wyników sportowych pacjenta. Biegacze, szczególnie amatorscy, bardzo często nie zdają sobie sprawy z takich zależności. Bardzo dobrze, że wielu z nas podejmuje się aktywności jaką jest bieganie na różnych dystansach i w różnych warunkach. Niemniej jednak, nawet tak „prosta” dyscyplina sportu jaką jest bieg potrafi przysporzyć wiele problemów biegaczowi. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka problemu, ukierunkowana na przyczynę fizjoterapia sportowca, niezależnie od wykonywanej dyscypliny, połączona z treningiem oraz profilaktyka napięć w obrębie całego ciała.