Ćwiczenia ekscentryczne jest to rodzaj pracy mięśniowej polegający na oddalaniu jego przyczepów podczas ciągłego napięcia. Oznacza to, że mięsień mimo pracy podczas skurczu ulega sile zewnętrznej, która rozciąga jego strukturę.
Ćwiczenia ekscentryczne
Biomechanicznie ćwiczenia ekscentryczne to sytuacja, gdzie moment siły mięśniowej jest mniejszy od momentu siły zewnętrznej działającej na mięsień. Mięsień jest wówczas w ustępującym trybie pracy. Wiąże się to z większymi niż w przypadku ćwiczeń koncentrycznych mikrouszkodzeniami, które to z kolei są czynnikiem wzrostu przekroju poprzecznego i siły mięśniowej.
Ćwiczenia ekscentryczne dają szybkie efekty i często stosuje się je w rehabilitacji pourazowej np. więzadła krzyżowego przedniego kolana. Z uwagi na fakt, że powodują duże mikrouszkodzenia włókiem mięśniowych, tego rodzaju ćwiczenia należy wykonywać okresowo i z rozwagą, aby uniknąć sytuacji, w której nasze mięśnie nie zdążą się zregenerować pomiędzy sesjami treningowymi.
Przykładowymi ćwiczeniami ekscentrycznymi są: opuszczanie na drążku, schodzenie do siadu, opuszczanie sztangi podchwytem, schodzenie ze schodów. Pokazane na poniższym filmie ćwiczenia mają za zadanie, podczas prowadzonej rehabilitacji, przywrócić siłę zginaczy stawu kolanowego sprzed urazu więzadła krzyżowego przedniego i zapobiegnięcie powtórnym kontuzjom. Ponieważ mięśnie kulszowo-goleniowe wspomagają pracę więzadła krzyżowego, to znaczy zabezpieczają przed przeprostem kolana i przednią szufladą (objaw Lachmana), należy przywrócić ich pierwotną siłę zanim wrócimy do sportu sprzed kontuzji. Świetnym narzędziem do tego są ćwiczenia ekscentryczne tych mięśni. Muszą być jednak wykonywane w sposób kontrolowany, ponieważ są to bardzo forsowne ćwiczenia w otwartym łańcuchu kinematycznym, związane z dużymi siłami ścinającymi.
Zostaw komentarz