Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Napięciowe bóle głowy

Napięciowe bóle głowy

Napięciowe bóle głowy to pojęcie stosowane przy opisie bólu głowy pochodzącego od napięć mięśni. Do napięciowych bóli głowy zalicza się również nieprawidłowości w pracy stawów, powięzi i struktur nerwowych w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa. Często zdarza się, że bóle są spowodowane obecnością punktów spustowych w obrębie głowy i szyi. Szybkim i skutecznym sposobem uwolnienia od objawów jest terapia manualna i terapia tkanek miękkich, wykonana przez fizjoterapeutę.

Napięciowe bóle głowy

Punkty spustowe zlokalizowane w obrębie odcinka szyjnego charakteryzują się stałym, ciągnącym i tępym bólem, który występuje po tej samej stronie. Dodatkowy objaw, jaki odczuwa się podczas obecności aktywnych punktów spustowych, to ściskanie głowy i promieniowanie. Przykładem mogą być aktywne punkty spustowe w mięśniach podpotylicznych, które rzutują ból w okolicę czoła, bądź napięcia w okolicy mięśnia czworobocznego grzbietu promieniują w okolice skroni.

Napięciowe bóle głowy – przyczyny powstawania

Przyczyną powstania punktów spustowych w okolicy głowy może być nagły uraz, stres, nadwyrężenie, przewlekła i wymuszona pozycja, spowodowana pracą zawodową bądź nawet niewłaściwą pozycją ciała w nocy. Powstałe aktywne punkty spustowe mogą dawać dolegliwości kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Napięciowe bóle głowy potrafią powodować objawy w nocy i wybudzać ze snu. Ból pojawia się powoli i staje się coraz większy.

Badanie i terapia

Biorąc pod uwagę napięcia mięśniowe, jako przyczynę bólu głowy, wykonuje się wraz z pacjentem testy diagnostyczne, w celu sprawdzenia ruchomości w stawach głowy i szyi oraz napięć mięśniowych. Wyszukuje się zbędne napięcia w strukturach mięśniowych oraz zaburzenia pracy stawów. Często używa się do tego testów prowokacyjnych, mających na celu odtworzenie objawów bólowych. Wszystkie testy pozwolą na wyciągnięcie wniosków i zaplanowanie terapii.

Napięciowe bóle głowy łagodzi się poprzez zastosowanie szeregu celowanych technik terapii manualnej stawów, terapii tkanek miękkich i mobilizacji nerwowych. W pracy na stawach wykorzystuje się techniki mobilizacji i manipulacji, co często natychmiast przynosi ukojenie. Mięśnie poddawane są terapii na wiele sposobów. Skuteczna okazuje się terapia uciskowa punktów spustowych, masaż oraz terapie narzędziowe. Niezmiernie istotne w leczeniu napięciowych bóli głowy jest zniesienie stresu, a najlepszym sposobem na utrwalenie efektu jest praca nad prawidłową postawą ciała. Prawidłową diagnostykę, terapię i wskazówki dotyczące leczenia napięciowych bóli głowy wykona tylko wykwalifikowany fizjoterapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *