Napięciowe bóle głowy to pojęcie stosowane przy opisie bólu głowy pochodzącego od napięć mięśni. Do napięciowych bóli głowy zalicza się również nieprawidłowości w pracy stawów, powięzi i struktur nerwowych w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa. Często zdarza się, że bóle są spowodowane obecnością punktów spustowych w obrębie głowy i szyi. Szybkim i skutecznym sposobem uwolnienia od objawów jest terapia manualna i terapia tkanek miękkich, wykonana przez fizjoterapeutę.

Napięciowe bóle głowy

Punkty spustowe zlokalizowane w obrębie odcinka szyjnego charakteryzują się stałym, ciągnącym i tępym bólem, który występuje po tej samej stronie. Dodatkowy objaw, jaki odczuwa się podczas obecności aktywnych punktów spustowych, to ściskanie głowy i promieniowanie. Przykładem mogą być aktywne punkty spustowe w mięśniach podpotylicznych, które rzutują ból w okolicę czoła, bądź napięcia w okolicy mięśnia czworobocznego grzbietu promieniują w okolice skroni.

Napięciowe bóle głowy – przyczyny powstawania

Przyczyną powstania punktów spustowych w okolicy głowy może być nagły uraz, stres, nadwyrężenie, przewlekła i wymuszona pozycja, spowodowana pracą zawodową bądź nawet niewłaściwą pozycją ciała w nocy. Powstałe aktywne punkty spustowe mogą dawać dolegliwości kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Napięciowe bóle głowy potrafią powodować objawy w nocy i wybudzać ze snu. Ból pojawia się powoli i staje się coraz większy.

Badanie i terapia

Biorąc pod uwagę napięcia mięśniowe, jako przyczynę bólu głowy, wykonuje się wraz z pacjentem testy diagnostyczne, w celu sprawdzenia ruchomości w stawach głowy i szyi oraz napięć mięśniowych. Wyszukuje się zbędne napięcia w strukturach mięśniowych oraz zaburzenia pracy stawów. Często używa się do tego testów prowokacyjnych, mających na celu odtworzenie objawów bólowych. Wszystkie testy pozwolą na wyciągnięcie wniosków i zaplanowanie terapii.

Napięciowe bóle głowy łagodzi się poprzez zastosowanie szeregu celowanych technik terapii manualnej stawów, terapii tkanek miękkich i mobilizacji nerwowych. W pracy na stawach wykorzystuje się techniki mobilizacji i manipulacji, co często natychmiast przynosi ukojenie. Mięśnie poddawane są terapii na wiele sposobów. Skuteczna okazuje się terapia uciskowa punktów spustowych, masaż oraz terapie narzędziowe. Niezmiernie istotne w leczeniu napięciowych bóli głowy jest zniesienie stresu, a najlepszym sposobem na utrwalenie efektu jest praca nad prawidłową postawą ciała. Prawidłową diagnostykę, terapię i wskazówki dotyczące leczenia napięciowych bóli głowy wykona tylko wykwalifikowany fizjoterapeuta.

Na poniższym filmie fizjoterapeuta Kamil Radlak, na przykładzie jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, pokazuje wygląda przykładowa autoterapia i fizjoterapia przy napięciowych bólach głowy: