Ból karku to częsta przypadłość, szczególnie teraz, gdy znaczną część dnia spędzamy mało aktywnie. Kto z nas nie zmaga się z przewlekłymi bólami stawów, kręgosłupa czy bólami mięśni? Stres, nieprawidłowe ułożenie ciała w trakcie snu, wymuszona pozycja siedząca, wpatrywanie się w telefon z nieprawidłowym ustawieniem głowy czy praca przed komputerem sprawiają, że nasze ciało jest narażone na przeciążenie. Jedną z najczęstszych dolegliwości to ból w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa. Aby się od niego uwolnić należy zrozumieć pewne zależności.

Ból karku – jak skutecznie uwolnić się od napięć

Najczęściej boli gdy długo siedzimy

Chyba każdy zgodzi się z teorią, że zostaliśmy stworzeniu do ruchu. Wraz z rozwojem cywilizacji i postępem technologicznym jesteśmy zmuszeni do pracy w pozycji siedzącej, w której nasze ciało przyjmuje niepoprawną ułożenie. Wymuszona pozycja i brak ruchu powoduje nieprawidłowe napięcia mięśniowe w całym ciele. W takiej sytuacji dochodzi m.in. do tworzenia się bolesnych punktów spustowych w mięśniach i nieprawidłową ich pracę, czego skutkiem jest ból karku połączony często z bólem głowy i innymi dolegliwościami. Kolejne struktury, które mogą powodować dyskomfort w odcinku szyjnym kręgosłupa to krążki międzykręgowe, stawy międzywyrostkowe, bądź więzadła w okolicy odcinka szyjnego.

Ból karku – co zrobić żeby przestało boleć?

Napięcia mięśniowe bez interwencji terapeutycznej utrzymują się bardzo długo. Skuteczną drogą uwolnienia się od bólu jest wizyta u fizjoterapeuty. Wykluczy on przeciwwskazania, a także użyje skutecznych metod terapii manualnej i masażu, dzięki którym ból karku wraz z innymi dolegliwościami po prostu znikną. Często zdarza się tak, że już po pierwszej wizycie ból zmniejsza się o ponad połowę lub też znika całkowicie.

Wykwalifikowany specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, określi czy ból występuje centralnie czy promieniuje dogłowowo, do prawej bądź lewej ręki. Istotne jest w jakich okolicznościach pojawił się pierwszy ból. Czy był wynikiem nagłego urazu czy pojawił się w wyniku długiego przeciążenia. Dodatkową, jednak bardzo ważną informacją jest, o której porze dnia pojawiają się dolegliwości, w nocy, rano czy w ciągu dnia. Odpowiedzi na te pytania pozwolą na prawidłowe zdiagnozowanie problemu i zaplanowanie skutecznej terapii.

W pierwszej interwencji – autoterapia

Gdy jesteśmy w sytuacji gdzie nie mamy pod ręką fizjoterapeuty, a ból karku wywołuje znaczący dyskomfort, możemy poprosić drugą osobę o pomoc w rozluźnieniu mięśni. Wykonanie prostej i bezpiecznej techniki na mięśniu czworobocznym grzbietu wpłynie znacząco na jego rozluźnienie:

Najlepszym rozwiązaniem jest zapobiegać

Żaden lek nie zastąpi aktywności ruchowej. Wykonując ćwiczenia, nawet kilka minut dziennie jesteśmy w stanie zapobiegać wielu bólom. Dodatkowo wpłynie to na poprawę jakości snu, a co za tym idzie samopoczucia. Doskonale sprawdzi się tutaj np. stretching, ćwiczenia siłowe czy trening kardio. Więcej na temat leczenia i profilaktyki odcinka szyjnego można znaleźć na naszym Portalu Fizjoterapeuty.pl (ból kręgosłupa w odcinku szyjnym).