Rower elektryczny to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych rowerów, których jedyną siłą napędową jest praca własnych mięśni nóg użytkownika. Różnią się one tym, że posiadają element elektrycznego wspomagania. To rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale również wygodne i może być wykorzystane w procesie rehabilitacji.

Rower elektryczny w rehabilitacji

Jak działa elektryczny rower?

Z elektrycznego roweru można korzystać na 2 sposoby – pedałując lub uruchamiając wspomaganie. W pierwszym przypadku użytkowanie go niczym nie różni się od jazdy na zwykłym rowerze. Jeśli jednak chcemy skorzystać ze wspomagania np. w celu odciążenia stawów kolanowych, wystarczy wybrać odpowiedni poziom (w zależności od potrzeb elektryczny rower ma różne poziomy wspomagania: słabsze, średnie i silniejsze). Oznacza to, że chcąc delikatnie wspomóc się elektryką, wybierzemy pierwszy poziom. Z kolei znajdując się na wyjątkowo trudnym terenie lub nie mając siły napędzać koła samodzielnie, warto skorzystać z najwyższych poziomów wspomagania.

W celu ciągłej dostępności wspomagania należy pilnować, aby bateria była stale naładowana. W zależności od modelu roweru, baterie trzymają przez określoną ilość godzin. Wyższe poziomy wspomagania szybciej prowadzą do jej wyczerpania.

Zalety rowerów elektrycznych

Największymi zaletami elektrycznych rowerów są:

  • możliwość napędzania kół siłą elektryczną, co równa się mniejszemu wysiłkowi podczas aktywności;
  • możliwość szybkiego i sprawnego dotarcia do celu;
  • niski poziom hałasu podczas jazdy, rowery poruszają się w sposób cichy;
  • zdolność pokonywania większych dystansów;
  • duży wybór modeli.

Duża popularność sprawiła, że na rynku istnieje możliwość wyboru różnych wersji i modeli. Kolor, styl, wielkość – wszystkie parametry można dobrać w zależności od wieku, płci i własnych preferencji. Można także zdecydować się na uniwersalne modele.

Dla kogo rowery elektryczne?

Rowery elektryczne to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów, np. przez zły stan zdrowia, nie są w stanie korzystać z tradycyjnych modeli. Mogą to być między innymi osoby:

  • z problemami sercowo-naczyniowymi;
  • chorobą zwyrodnieniową;
  • po kontuzjach.

W ich przypadku rekreacyjny ruch jest jak najbardziej wskazany, a wspomaganie elektryczne sprawi, że nie będzie do wysiłek zbyt męczący i obciążający. Wyjątkowo dobrze sprzęt ten sprawdzi się na terenach pagórkowatych, ale nie tylko.

Z rowerów elektrycznych mogą korzystać osoby starsze, których kondycja często nie jest już wysoka. Takie osoby mają szczególny problem podczas jazdy pod górkę. Dzięki wspomaganiu pokonywanie stromych terenów nie jest już problemem.

Dzięki temu, że taki rower elektryczny można wykorzystywać również w tradycyjny sposób, nada się on w przypadku, gdy dwie osoby chcą posiadać jeden sprzęt – w zależności od preferencji i stanu zdrowia wspomaganie można włączać lub wyłączać. Z jednego sprzętu może korzystać kilka osób, dopasowując parametry pod siebie. Sprawia to, że elektryczne rowery podbijają rynek i stają się coraz popularniejsze. Ich uniwersalność i nowoczesność przemawiają na ich korzyść.

Rower elektryczny dla każdego

Nie tylko choroba, podeszły wiek czy zamieszkiwanie górzystych terenów są wskazaniami do zakupu elektrycznego roweru. Mogą z niego korzystać wszyscy, bez względu na stan zdrowia. To dobre rozwiązanie dla osób, które muszą dojeżdżać do szkoły, na uczelnię czy do pracy, a jednocześnie chcą zadbać o środowisko i zrezygnować z komunikacji miejskiej czy własnego samochodu. Czasem wymagana odległość jest zbyt duża na spacer, mimo tego cel stanowi dbanie o ekologię i zdrowy tryb życia. Najlepszą opcją wyboru jest rower. Nawet, jeśli taka osoba nie lubi pedałować i szybko się męczy, z rowerem elektrycznym pokonana trasa będzie przyjemnością.

Rower elektryczny a zdrowie

Rowery elektryczne wpływają korzystnie na zdrowie, praktycznie w ten sam sposób, co ich tradycyjne odpowiedniki. Korzystanie z nich, nawet przy wspomaganiu, skutkuje między innymi:

  • poprawą wydolności;
  • dotlenieniem organizmu i lepszym ukrwieniem wszystkich tkanek;
  • utrzymaniem prawidłowej masy ciała;
  • zachowaniem maksymalnej sprawności stawów
  • wzmacnianiem mięśni, zwłaszcza posturalnych;
  • kształceniem koordynacji i równowagi;
  • wzmacnianiem serca i utrzymaniem prawidłowej funkcji całego układu sercowo-naczyniowego;
  • zapobieganiem tworzeniu się żylaków;
  • zmniejszaniem cellulitu.

Jazda na rowerze elektrycznym sprawia, że czujemy się lepiej i mamy zdrowsze podejście do życia. Już sam fakt aktywności fizycznej wpływa na zwiększoną produkcję hormonów szczęścia. Mózg staje się lepiej dotleniony i ukrwiony, poprawia się pamięć i koncentracja, wzrasta motywacja do działania. Wszystko to sprawia, że użytkownik zauważa mniejszy poziom stresu w życiu. Lepsze zdrowie fizyczne także wpływa na poprawę zdrowia psychicznego.

Rower elektryczny w rehabilitacji – opinie pacjentów Centrum Fizjoterapeuty

We współpracy z marką electofun (której salony znajdują się między innymi we Wrocławiu), pacjenci z Centrum Fizjoterapeuty otrzymali możliwość wypróbowania elektrycznych rowerów marki Funbike (Rower elektryczny FUNBIKE E-COMPACT 2.0 i Rower elektryczny FUNBIKE E-POWER 5.0), dzięki czemu osoby z różnymi schorzeniami mogli wydać subiektywną opinię. Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową (w różnym stadium) wskazywali za znacznie łatwiejsze korzystanie z roweru, co miało dla nich ogromne znaczenie, szczególnie podczas dojazdów do sklepu, lekarza czy pracy. Użytkowanie tych urządzeń wsparło rehabilitację po urazach i zabiegach w obrębie stawu kolanowego, a także zmniejszało bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wszyscy pacjenci jednoznacznie wskazali na korzyści płynące z możliwości uruchamiania wspomagania. Rower elektryczny w wielu przypadkach chorobowych jest bezpieczniejszą i skuteczniejszą alternatywą w stosunku do rowerów tradycyjnych oraz stacjonarnych.