Wdowi garb to dysfunkcja nie tylko fizyczna wpływająca na estetykę naszego ciała, ale również psychofizyczna. Występując powoduje wizualną zmianę naszej sylwetki, przewlekłe bóle ramion i odcinka szyjnego kręgosłupa. Czy odpowiednio szybko podjęta rehabilitacja pomoże nam się z tym uporać?
Wdowi garb – co to jest?
Wdowi garb to szereg nieprawidłowości w naszej postawie, które mogą być wywołane przeciążeniami, dysfunkcjami w obrębie naszych kręgów, jak również negatywnymi przeżyciami czy stresem. Powodują one wysunięcie głowy i ramion do przodu. W późniejszym stadium plecy w odcinku piersiowym stają się nadmiernie zaokrąglone (hiperkifotyczne). Mięśnie budujące klatkę piersiową ulegają przykurczeniu. Pacjent może mieć nawet trudności z oddychaniem. Tworzy się bardzo charakterystyczne zgrubienie na przejściu odcinka szyjnego w piersiowy. Przy dotyku zwykle miejsce jest bolesne. Pacjenci często opisują to jako pieczenie uwypuklonej tkanki. Poza nieestetycznym wyglądem, mogą towarzyszyć przewlekłe migreny spowodowane dużym napięciem mięśni w obrębie potylicy.
Występowanie wdowiego garbu
Coraz częściej problem dotyka młodych osób. Zwykle są to kobiety, które wykonują pracę biurową. Długotrwałe siedzenie powoduje, że nasza postawa ulega zgarbieniu. Tłumienie w sobie emocji, stresu, zmartwień, również przyczynia się do niewłaściwej sylwetki. Zwykle emocjonalne osoby „chowają” głowę ściągając ramiona do góry. W ten sposób prowokują przykurczanie mięśni szyi i obręczy barkowej. Kolejnym czynnikiem wpływającym na tego rodzaju wadę postawy mogą być schorzenia m.in. osteoporoza czy zwyrodnienia. We wdowim garbie zmiany w obrębie narządu ruchu tworzą się latami, w późniejszym stadium mogą być już zauważalne wizualnie.
Jak sobie pomóc?
Przeciążone, zgrubiałe tkanki u szczytu potylicy tworzące wdowi garb, można opracowywać terapią tkanek miękkich i bańką chińską. Specjalnie dostosowane zabiegi fizjoterapeutyczne w gabinecie potrafią zminimalizować wizualny defekt, a także towarzyszący ból. Osoby emocjonalne mogą wybrać się również do psychologa. Aby terapia była w pełni skuteczna, osoba z tego rodzaju problemem powinna zredukować stres, który jej towarzyszy. Warto również samodzielnie stosować opracowane przez fizjoterapeutę ćwiczenia, podtrzymujące efekty rehabilitacji.
Zostaw komentarz