Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Wdowi garb

Wdowi garb – fizjoterapia

Aktualizacja:

Wdowi garb to dysfunkcja nie tylko fizyczna wpływająca na estetykę naszego ciała, ale również psychofizyczna. Występując powoduje wizualną zmianę naszej sylwetki, przewlekłe bóle ramion i odcinka szyjnego kręgosłupa. Czy odpowiednio szybko podjęta rehabilitacja pomoże nam się z tym uporać?

Wdowi garb – co to jest?

Wdowi garb to szereg nieprawidłowości w naszej postawie, które mogą być wywołane przeciążeniami, dysfunkcjami w obrębie naszych kręgów, jak również negatywnymi przeżyciami czy stresem. Powodują one wysunięcie głowy i ramion do przodu. W późniejszym stadium plecy w odcinku piersiowym stają się nadmiernie zaokrąglone (hiperkifotyczne). Mięśnie budujące klatkę piersiową ulegają przykurczeniu. Pacjent może mieć nawet trudności z oddychaniem. Tworzy się bardzo charakterystyczne zgrubienie na przejściu odcinka szyjnego w piersiowy. Przy dotyku zwykle miejsce jest bolesne. Pacjenci często opisują to jako pieczenie uwypuklonej tkanki. Poza nieestetycznym wyglądem, mogą towarzyszyć przewlekłe migreny spowodowane dużym napięciem mięśni w obrębie potylicy.

Występowanie wdowiego garbu

Coraz częściej problem dotyka młodych osób. Zwykle są to kobiety, które wykonują pracę biurową. Długotrwałe siedzenie powoduje, że nasza postawa ulega zgarbieniu. Tłumienie w sobie emocji, stresu, zmartwień, również przyczynia się do niewłaściwej sylwetki. Zwykle emocjonalne osoby „chowają” głowę ściągając ramiona do góry. W ten sposób prowokują przykurczanie mięśni szyi i obręczy barkowej. Kolejnym czynnikiem wpływającym na tego rodzaju wadę postawy mogą być schorzenia m.in. osteoporoza czy zwyrodnienia. We wdowim garbie zmiany w obrębie narządu ruchu tworzą się latami, w późniejszym stadium mogą być już zauważalne wizualnie.

Jak sobie pomóc?

Przeciążone, zgrubiałe tkanki u szczytu potylicy tworzące wdowi garb, można opracowywać terapią tkanek miękkich i bańką chińską. Specjalnie dostosowane zabiegi fizjoterapeutyczne w gabinecie potrafią zminimalizować wizualny defekt, a także towarzyszący ból. Osoby emocjonalne mogą wybrać się również do psychologa. Aby terapia była w pełni skuteczna, osoba z tego rodzaju problemem powinna zredukować stres, który jej towarzyszy. Warto również samodzielnie stosować opracowane przez fizjoterapeutę ćwiczenia, podtrzymujące efekty rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *