Pytanie


Witam,
mam pytanie czy potraficie wyleczyć tyłopochylenie miednicy? Czy da się za pomocą chiropraktyki sprawić, aby kręgi wróciły na swoje miejsce?

Pozdrawiam
Michał

 

Odpowiedź


Panie Michale,
tyłopochylenie miednicy jest stanem, w którym miednica jest przechylona do tyłu w stosunku do prawidłowej, fizjologicznej pozycji. Jest to najczęściej spowodowane nierównomiernym napięciem mięśniowym w okolicy miednicy i kręgosłupa. W przypadku tyłopochylenia miednicy, chiropraktycy mogą przeprowadzić badanie, ocenić stan kręgosłupa i stawów, a także stosować różne techniki, m.in. manipulacja kręgosłupa, rozciąganie mięśni, terapia manualna czy zalecić odpowiednio dobrane ćwiczenia. Po upływie około trzech miesięcy mogą ponownie dokonać badania, aby ocenić skuteczność leczenia.

Chiropraktyka to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, która koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, zwłaszcza w kręgosłupie. Chiropraktycy często stosują różne techniki manipulacji kręgosłupa i stawów, aby przywrócić ich prawidłową funkcję. Warto jednak podkreślić, że istnieje pewien kontrowersyjny aspekt chiropraktyki. Naukowe dowody na skuteczność chiropraktyki w leczeniu różnych schorzeń są ograniczone, a niektóre techniki manipulacji kręgosłupa mogą wiązać się z ryzykiem powikłań. Dlatego ważne jest, aby był to wykwalifikowany i doświadczony chiropraktyk, ponieważ tylko wtedy może Pan uzyskać odpowiednią opiekę specjalisty.

W przypadku tyłopochylenia miednicy, istotne jest zidentyfikowanie przyczyny tego stanu. Często jest to związane z nierównomiernym napięciem mięśniowym w okolicy miednicy, a leczenie może wymagać skonsultowania się z fizjoterapeutą specjalizującym się w terapii manualnej i terapeutycznym treningu medycznym. Taki specjalista medyczny, po dokładnym przebadaniu i przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych, będzie w stanie dobrać odpowiedni plan leczenia i techniki stasowane w fizjoterapii. Będzie to m.in. właściwie dobrana terapia manualna, zarówno ćwiczenia wzmacniające, jak i ćwiczenia rozciągające czy masaż (np. masaż tkanek głębokich, masaż funkcyjny). Dodatkowo zaleci indywidualnie dobrane ćwiczenia do wykonywania domu w celu jeszcze szybszej poprawy postawy i zwróci uwagę na ergonomię, która gra dużą rolę w kompleksowym podejściu do stanu jakim jest tyłopochylenie miednicy.

Odpowiadając na pytanie. Tak, jesteśmy w stanie pomóc przywrócić najbardziej możliwe fizjologiczne ustawienie miednicy, ponieważ specjalizujemy się w fizjoterapii ortopedycznej i terapeutycznym treningu medycznym. Jednak, przed podjęciem się leczenia należy dokładnie Pana zbadać i znaleźć przyczynę obecnego stanu.

Jeżeli chciałby Pan umówić się na darmową konsultację z fizjoterapeutą w naszym Centrum Fizjoterapeuty i szerzej omówić temat, można to zrobić poprzez formularz (wizyta u fizjoterapeuty) lub telefonicznie pod numerem 513 776 935.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław