Ból ramienia może mieć wiele przyczyn. Mogą to być zarówno przetrwałe mikrouszkodzenia różnych struktur tkanek twardych (kości) i miękkich (mięśnie, więzadła, ścięgna itd.) jak i świeżo nabyte urazy (naderwanie mięśnia, złamanie kości). Bardzo często ból barku czy ból ramienia określany jest jako zespół bolesnego barku. Diagnostyka uogólnionego stanu jest dość trudna, jednak po wnikliwym badaniu podmiotowym pacjenta (wywiad) jak i przedmiotowym (testy funkcjonalne) pole potencjalnych przyczyn bólu ramienia powinno się zawęzić.
Bardzo często sama fizjoterapia (konkretne techniki terapii manualnej) służą swego rodzaju diagnostyce, ponieważ po zastosowaniu niektórych z nich pacjent odczuwa poprawę (lepszy zakres ruchu, mniejszy ból) lub jego brak, a nawet wręcz pogorszenie stanu. Wszystko to fizjoterapeuta powinien brać pod uwagę przy doborze kolejnych metod. Czym szybciej uda się pomóc pacjentowi (najlepiej do całkowitego wyeliminowania problemu), tym pewniej można domniemywać, że problem nie był poważny.
Ból ramienia – główne przyczyny
Bardzo często ból barku pojawia się na wskutek ogólnie pojętego urazu. Może nim być:
- złamanie czy pęknięcie w obrębie którejkolwiek z kości budującej stawy barku, czyli: obojczyka, kości ramiennej, łopatki, ale także pierwszych kilku żeber;
- naciągnięcie, naderwanie czy zerwanie mięśni okolicy barku, powodujących ogólny ból ramienia;
- inne uszkodzenia struktur stawowych i okołostawowych tj. obrąbki stawowe, torebka stawowa czy krążek stawowy.
Ból ramienia może pojawić się z powodu wielu przyczyn. Może to być upadek na niego, konsekwencja wypadku, np. komunikacyjnego, ale także w wyniku powtarzającego się ruchu, który sukcesywnie przeciąża stawy budujące bark. Ból ramienia może więc przybierać stan ostry lub przewlekły, przez co wymusza na fizjoterapeucie podjęcie odpowiednich działań (inne dla stanu ostrego, a inne dla stanu przewlekłego).
Ból barku – jak sobie z nim radzić?
Jak zwykle – najważniejsza jest diagnoza i odpowiednio zastosowane leczenie oraz profilaktyka, zabezpieczająca przed dalszymi uszkodzeniami barku. Kiedy pojawia się ból barku czy ból ramienia, podstawowa fizjoterapia opiera się na:
- rozluźnieniu zbyt napiętych tkanek miękkich w okolicy barku, które powstały w konsekwencji próby ochrony tego miejsca przez nasze ciało;
- odbudowaniu odpowiedniej gry stawowej, czyli fizjologicznego ruchu w stawie (ruch bez odczuć przeskakiwania czy chrupania w stawie);
- zwiększeniu ukrwienia w okolicy barku w celu polepszenia i przyspieszenia regeneracji ewentualnie uszkodzonych struktur.
Podsumowanie
Ból ramienia czy uogólniony ból barku może mieć wiele przyczyn. Odpowiednia diagnostyka zarówno obrazowa jak również badanie podmiotowe i przedmiotowe powinny dostarczyć fizjoterapeucie niezbędnej wiedzy do przeprowadzenia odpowiedniej terapii. Dobór technik również jest uzależniony od prawidłowo przeprowadzonej diagnostyki. Ból barku bardzo często nie zagraża zdrowiu ani życiu. Niemniej ważne jest, aby jak najszybciej go wyeliminować i zdiagnozować jego przyczynę. Dzięki temu pacjent będzie mógł się cieszyć pełną ruchomością w stawie bez jakiegokolwiek bólu.
Zostaw komentarz