Gdzie mogę kupić plastry kinesiotaping i jak one działają? Pytanie, które na co dzień pojawia się w praktyce fizjoterapeuty. Jak to faktycznie jest?

Prawidłowe naklejenie taśm jest niewątpliwie kluczem do sukcesu. Prawdą jest, że właściwości lecznicze plastry do kinesiotapingu mają tylko w rękach wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który zazębi kinesiotaping z innymi współczesnymi metodami terapeutycznymi, co pozwoli wynieść jak najwięcej korzyści z pracy nad układem ruchu.

Kinesiotaping prawidłowe naklejanie kluczem do udanej terapii

Kinesiotaping – krótka charakterystyka

Kinesiotaping to metoda polegająca na aplikacji na ciało plastrów, które mają wpływ na skórę, powięź, mięśnie, stawy, układ limfatyczny, układ nerwowy czy układ krążenia. Budowa, przepuszczalność powietrza i rozciągliwość sprawiają, że kinesiotaping nie ogranicza ruchu. Metodę kinesiotaping można skutecznie używać w wielu przypadkach tj. bóle kręgosłupa, skręcenia stawów, stłuczenia, przeciążenia, bóle mięśniowe, bóle głowy, obrzęki, w korekcji wad postawy i wielu innych. Kinesiotaping znajduje coraz większe zastosowanie również w sporcie, gdzie możne wpłynąć na poprawę wyników sportowych. Swoje zastosowanie taping ma również w medycynie estetycznej, kosmetologii, gdzie skutecznie opracowuje blizny, zmarszczki czy zaburzenia ukrwienia, w medycynie ogólnej, neurologii, ortopedii, czy nawet w dermatologii.

Wszechstronność i skuteczność używania kinesiotapingu wpływa na szybki rozwój metody, która w połączeniu z współczesnym podejściem terapeutycznym jest doskonałym narzędziem dla terapeuty.

Na co trzeba zwrócić uwagę naklejając plastry do kinesiotapingu?

W pierwszej kolejności należy wykluczyć przeciwwskazania i wykonać testy diagnostyczne, które pozwolą zaplanować przebieg terapii. Warto poprzedzić metodę kinesiotapingu leczeniem ruchem. Indywidualnie dobrana dla każdego pacjenta, pomocna może być terapia manualna, masaż, terapia tkanek miękkich czy specjalistyczne ćwiczenia.

Aby metoda kinesiotaping była skuteczna, należy zwrócić uwagę szczególnie na:

1. Cel

Przede wszystkim przy każdym pacjencie musimy działać indywidualnie. Cel będzie można wyznaczyć przy doborze odpowiednich technik. Na przykład po skręceniu stawu skokowego użyjemy techniki więzadłowej, gdzie celem będzie stabilizacja, odciążenie i ochrona danej okolicy.

2. Technikę

Dla danej okolicy lub odległej, mającej wpływ na dany obszar ciała, wybieramy odpowiednią technikę oklejenia. Aplikacje kinesiotaping będą różnić się od siebie, w zależności czy będzie to technika więzadłowa, mięśniowa, limfatyczna, powięziowa, przestrzenna, czy funkcjonalna.

3. Sposób aplikacji

Podczas aplikacji kinesiotaping staramy się nie dotykać strony klejącej, ani nie odklejać plastra w celu jej poprawy. W przypadku sytuacji, kiedy musimy odkleić plaster warto wymierzyć, dociąć i nakleić nowy plaster. Warto też zwracać uwagę na estetykę aplikacji, która często stanowi element garderoby.

4. Metodykę

– przygotowanie skóry (oczyszczenie i osuszenie, w razie konieczności usunięcie włosów);
– dobranie odpowiedniego koloru (kolory w budowie plastra nie mają znaczenia), jedynie w celach estetycznych np. w okolicach twarzy preferowany jest kolor cielisty;
– określenie długości plastrów i ich kształtu;
– docinanie i zaokrąglanie końców;
– przyklejenie w odpowiednich miejscach na ciele, a także odpowiednie naciągnięcie plastra przy naklejaniu;
– pocieranie taśm w celu aktywacji kleju (aktywuje się pod wpływem podniesienia temperatury). W razie potrzeb można dodatkowo użyć specjalnego kleju w sprayu, który pomoże w mocniejszym utrzymaniu się plastrów do kinesiotapingu na skórze. Szczególnie przydaje się w okolicy stóp i dłoni.

5. Edukację pacjenta

Osoba poddana terapii musi wyjść od fizjoterapeuty z instrukcją jak długo nosić taśmy do kinesiotapingu, jak osuszać je po kąpieli i co zrobić kiedy plastry odklejają się. W razie uczulenia należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Na poniższym filmie na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty pokazujemy jak krok po kroku wykonać aplikację taśmami do kinesiotapingu: