Osteoplastyka biodra to zabieg z zakresu chirurgii ortopedycznej wykonywany współcześnie bardzo często. Tą drogą leczy się głównie konflikt udowo-panewkowy (FAI), jednak zawsze należy łączyć tę metodę z odpowiednio prowadzoną rehabilitacją ruchową. Celem osteoplastyki jest przede wszystkim usunięcie nadmiaru kości z okolicy znajdującej się między głową a szyjką kości udowej.
Na czym polega osteoplastyka biodra?
Podczas zabiegu osteoplastyki usuwa się nadmiar tkanki kostnej z okolicy pomiędzy głową a szyjką kości udowej. Wszystko wykonuje się artroskopowo w znieczuleniu miejscowym, aby zabieg był jak najmniej traumatyczny dla pacjenta. Dzięki temu lekarz przywraca optymalne dopasowanie połączenia głowy i szyjki kości udowej oraz brzegu panewki. Przed wykonaniem osteoplastyki pacjenta należy zakwalifikować do czynności chirurgicznych, co odbywa się na podstawie testów funkcjonalnych i badań obrazowych, głównie RTG stawu biodrowego.
Po znieczuleniu i przedostaniu się do wnętrza ciała pacjenta lekarz może naprawiać wybrane uszkodzenia chrząstki stawowej i obrąbka panewki stawu biodrowego. Tym samym oczyszcza, usuwa martwe fragmenty oraz zszywa uszkodzony obrąbek, po czym przechodzi do przedziału obwodowego. Po umieszczeniu kaniuli wprowadza shaver lub waporyzator, a następnie wykonuje częściową kapsulotomię (przecięcie torebki stawowej) oraz częściowe usunięcie błony maziowej.
Po zakończeniu wszystkich czynności medycznych pacjent jest zszywany i odesłany na oddział. Rehabilitację (przeciwzakrzepową, oddechową) należy rozpocząć jeszcze tego samego dnia. Zabieg wiąże się dobrymi rokowaniami i szybkim powrotem do sprawności.
Osteoplastyka biodra – wskazania
Głównym wskazaniem do wykonania osteoplastyki stawu biodrowego jest konflikt panewkowo-udowy (FAI). To dolegliwość spowodowana nieprawidłowym rozrostem tkanki kostnej pojawiającym się w okolicy głowy kości udowej, panewki bądź w obu tych strukturach jednocześnie. Konsekwencją jest błędny kontakt poszczególnych struktur stawu, co powoduje ich ocieranie się, degenerację chrząstki stawowej oraz niszczenie obrąbka stawowego. W dłuższej perspektywie powoduje to silny ból i uniemożliwia poruszanie stawem w pełnym zakresie ruchomości. Konieczne jest więc chirurgiczne przywrócenie odpowiednich warunków anatomicznych i fizjologicznych.
Rehabilitacja po osteoplastyce stawu biodrowego
Pierwszego dnia po zabiegu należy wykonywać ćwiczenia przeciwzakrzepowe (np. zgięcia i wyprosty stawów skokowo-goleniowych i stawu kolanowego kończyny dolnej nieoperowanej, ruchy kończynami górnymi) oraz ćwiczenia oddechowe. W pierwszym miesiącu kończynę operowaną należy odciążać, dlatego jeszcze w warunkach szpitalnych pacjent powinien zostać przeszkolony z zakresu właściwego poruszania się o kulach ortopedycznych. W tym czasie ćwiczy się równowagę i koordynację ruchów, stopniowo zwiększając zakres ruchomości stawu biodrowego, np. z użyciem szyny CPM.
Od około 2-3 miesiąca fizjoterapeuta może rozpocząć bardziej zaawansowane ćwiczenia równoważne oraz ćwiczenia wzmacniające obręcz biodrową. Należy skupiać się na wszystkich grupach mięśniowych, w szczególności jednak na mięśniach pośladkowych, mięśniach kulszowo-goleniowych oraz mięśniu czworogłowym uda. Równowagę w biodrze zapewniają również mięśnie rotatory, te ćwiczenia wprowadza się jednak bardzo ostrożnie, w zależności od aktualnego stanu pacjenta.
4-5 miesięcy po osteoplastyce biodra można wprowadzić treningi sportowe, zwykle do powrotu do codziennej aktywności fizycznej potrzeba około pół roku. Rokowania są jednak dobre, o ile pacjent z zaangażowaniem odnosi się do rehabilitacji. Uzupełnieniem kinezyterapii po osteoplastyce jest terapia manualna, masaż funkcyjny, masaż tkanek głębokich i masaż poprzeczne, suche igłowanie, kinesiotaping oraz inne metody pomocnicze. Do pacjenta należy podejść kompleksowo.
Ile kosztuje osteoplastyka biodra?
Osteoplastykę biodra można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do niej przez lekarza ortopedę. Chcąc nie czekać w kolejkach równie dobrze można wykonać zabieg prywatnie, wówczas jednak należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 15 tysięcy złotych.
Zostaw komentarz