Zniesiona lordoza lędźwiowa to bardzo częsty problem ortopedyczny XXI wieku. Przy siedzącym trybie życia, zwłaszcza jeśli przebywamy długotrwale w nieprawidłowej, zgarbionej pozycji, dochodzi do wypłaszczenia naturalnych krzywizn kręgosłupa. To z kolei przyczynia się do wystąpienia dolegliwości bólowych, wad postawy, a nawet dyskopatii. W pierwszej kolejności należy szukać pomocy u fizjoterapeuty.

Zniesiona lordoza lędźwiowa

Ryc.1. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który zgłosił się z objawami bólowymi związanymi ze zniesioną lordozą lędźwiową.

Zniesiona lordoza lędźwiowa – przyczyny

W warunkach fizjologicznych kąt lordozy lędźwiowej powinien zawierać się w przedziale 30-50 stopni. Można go wyliczyć na podstawie badania RTG w płaszczyźnie strzałkowej (bocznie). Zniesienie lordozy lędźwiowej prowadzi do wypłaszczenia pleców (tzw. wada postawy – plecy płaskie) oraz do tyłopochylenia miednicy. Najczęstsze przyczyny tego stanu:

 • siedzący tryb życia;
 • częste garbienie się;
 • nieergonomiczna pozycja w miejscu pracy;
 • choroba zwyrodnieniowa;
 • osteoporoza;
 • rwa kulszowa;
 • miejscowe stany zapalne, zwłaszcza w obrębie grzbietu;
 • choroby reumatyczne i autoimmunologiczne obejmujące stawy kręgosłupa;
 • ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa).

A także wszelkie schorzenia przewlekłe, w przebiegu których przyjmujemy obronną, przeciwbólową postawę ciała.

Zniesienie lordozy lędźwiowej – objawy

Zniesienie lordozy lędźwiowej jest zjawiskiem niekorzystnym, ponieważ prowadzi do zmniejszenia funkcji amortyzacyjnej kręgosłupa. Poszczególne jego elementy podlegają wpływom przeciążeniowym i szybszemu zużyciu, predysponując do zmian zwyrodnieniowych. Do grona najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów przy wypłaszczeniu lordozy lędźwiowej zaliczamy:

 • bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa;
 • rwę kulszową, czyli ból promieniujący do pośladka i kończyny dolnej wskutek ucisku na nerw kulszowy;
 • ograniczenie ruchomości kręgosłupa i miednicy;
 • bolesne miesiączki i bolesne współżycia (w przypadku kobiet);
 • zaparcia i problemy trawienne.

Przy zniesieniu lordozy lędźwiowej obserwuje się osłabienie i nadmierne, patologiczne rozciągnięcie:

Natomiast przykurczone są:

Bez względu na stopień wypłaszczenia lordozy lędźwiowej postępowaniem z wyboru jest fizjoterapia. Dobrym rozwiązaniem będzie jednak wykonanie badania RTG, aby ocenić ewentualne dodatkowe patologie i szczegółowo sprawdzić ustawienie poszczególnych segmentów kręgosłupa.

Zniesiona lordoza lędźwiowa – rehabilitacja

Korekcja zniesionej lordozy lędźwiowej to proces długotrwały, który może trwać nawet wiele miesięcy. Dlatego udając się do fizjoterapeuty należy mieć na uwadze fakt, że jedna lub kilka wizyt z pewnością nie wpłynie na poprawę stanu zdrowia. Podstawą leczenia są ćwiczenia korekcyjne, dobrane indywidualnie do stanu zdrowia, wieku i możliwości pacjenta. Polegają na świadomym rozciąganiu mięśni przykurczonych oraz na wzmacnianiu mięśni osłabionych w taki sposób, aby nie pogłębiać patologii oraz aby nie wpływać na tworzenie się nowych. Znaczenie ma reedukacja chodu i wyrobienie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy podczas siedzenia. Z kolei ćwiczenia oddechowe zwiększą świadomość własnego ciała i pozwolą na uzyskanie szybszych rezultatów.

Ćwiczenia zwykle poprzedzone są technikami manualnymi, takimi jak terapia metodą Kaltenborn-Evjenth, terapia metodą Mulligana czy różnego rodzaju masaże. Ich celem jest poprawa ślizgu między stawami kręgosłupa i miednicy oraz rozluźnienie napiętych tkanek miękkich. Kinesiotaping może natomiast wspomóc w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała i napięcia mięśniowego poza gabinetem fizjoterapeutycznym.

Najważniejszą kwestią jest regularność. Pacjent musi uczęszczać na wyznaczone wizyty u fizjoterapeuty oraz codziennie wykonywać zalecone ćwiczenia. Poza wizytami warto raz w tygodniu uczęszczać na trening funkcjonalny, który zwiększa wytrzymałość i siłę mięśni CORE oraz poprawią stabilizację kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego.

Umów wizytę w Centrum Fizjoterapeuty