Zespół ciasnoty przedziałów powięziowych (ZCPP) przedramienia to schorzenie, które charakteryzuje się znacznym bólem przedramienia i ręki po stronie zginaczy w trakcie wysiłku fizycznego. Często dotyka sportowców, osoby aktywne fizycznie oraz wykonujące prace wymagające silnego, długotrwałego zaciskania rąk, np. motocykliści, gimnastycy sportowi czy pracownicy fizyczni.

Zespół ciasnoty przedziałów powięziowych (ZCPP) przedramienia

Zespół ciasnoty przedziałów powięziowych

ZCPP jest dysfunkcją spowodowaną uciskiem tkanek na naczynia krwionośne i nerwy znajdujące się w przedziale mięśni przez otaczającą je mocną i mało elastyczną powięź. W wyniku tego dochodzi do ograniczenia przepływu krwi, a w postaci ostrej zaburzeń neurologicznych w zajętej kończynie. Dysfunkcja może rozwinąć się także na skutek wystąpienia krwiaka pourazowego, oparzenia, wewnętrznego krwawienia lub upośledzenia odpływu żylnego.

Objawy

Do głównych objawów:

  • ostry ból;
  • uczucie sztywności, napięcia tkanek;
  • uczucie słabości w kończynie;
  • drętwienie;
  • ograniczone czucie;
  • bladość skóry.

Objawy mogą być potęgowane przez zewnętrzny ucisk kończyny (specjalistyczny ubiór, ochraniacze).

Postaci ZCPP

Wyróżniamy dwie postaci ZCPP:

Przewlekła

Intensywne ćwiczenia lub znaczne przekrwienie, powoduje zwiększoną objętość mięśni co może powodować dociskanie naczyń krwionośnych i nerwów do mało elastycznej powięzi otaczającej przedział mięśniowy. To z kolei może powodować ograniczenie przepływu krwi i ilości dostarczanego mięśniom tlenu. Objawy bólowe ustępują po przerwaniu ćwiczeń lub pracy.

Ostra

Ostra postać ZCPP może pojawić w wyniku zbyt ciasno zszytej powięzi podczas zabiegu chirurgicznego. Inną przyczyną mogą być ciężkie obrażenia takie jak np. złamania, które wywołują ucisk naczyń krwionośnych i nerwów. Objawy nasilają się nawet kiedy kończyna jest w spoczynku. Wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej w celu uwolnienia tkanek i zapobiegnięcia skutkom niedokrwienia.

Brak prawidłowego rozpoznania, często doprowadza do nieodpowiedniego leczenia i w rezultacie rezygnacji z uprawiania sportu.

Leczenie ZCCP

Postać przewlekłą można leczyć poprzez stretching mięśni grupy przedniej przedramienia, specyficzną terapię manualną oraz powięziową w celu rozluźnienia napiętych tkanek. Stosuje się również kinesiotaping, który pomaga odciążyć nadmiernie przeciążone tkanki. Dodatkowo wspomaga działanie przeciwobrzękowe, poprawiając przepływ krwi co wiążę się z szybszą regeneracją tkanek.