Przeciążenie stawu biodrowego i miednicy często występuje u sportowców, osób bardzo aktywnych fizycznie i pracowników fizycznych. Ze względu na bliskie położenie i połączenie tych struktur, patologia jednej może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania drugiej. Przeciążenia narządu ruchu zarówno statyczne, jak i dynamiczne są najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych stawów kończyn dolnych.

Przeciążenie miednicy i stawu biodrowego

Przyczyny przeciążenia stawu biodrowego i miednicy

Nadmierne napięcie struktur miękkich miednicy i stawu biodrowego może prowadzić do przeciążenia nie tylko ich, ale i stawów czy kości. Niejednokrotnie przyczyna takiego napięcia znajduje się w okolicy oddalonej, np. jamie brzusznej czy kręgosłupie.

Często wzmożonemu napięciu ulega torebka stawowa stawu biodrowego, która najsilniej aktywuje się w pozycji stojącej. Jest gruba i bardzo mocna, przyczepia się na kości miednicznej, a jednym z jej zadań jest odciążanie mięśni stawu biodrowego. Dzięki swojej specyficznej budowie jest w stanie utrzymać ciężar około 500 kg.

Przyczyną bólu lub odruchowego napięcia mięśni w obrębie miednicy i biodra może być:

Wśród najczęstszych przyczyn można znaleźć również częste obciążanie kończyny dolnej, co występuje np. podczas biegów, skoków (w dal, wzwyż) czy kopnięć, a także podczas dźwigania ciężarów przez kulturystów lub robotników fizycznych. Nie można wykluczyć także zwyrodnienia lub podwichnięcia stawu.

Objawy

Podczas przeciążenia struktur miednicy czy stawu biodrowego chory układa się odruchowo w pozycji spoczynkowej dla stawu biodrowego, czyli układa nogę w lekkim zgięciu, odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej.

Powtarzające się przeciążenia prowadzą do powstawania:

  • zmian zwyrodnieniowych;
  • stanów zapalnych;
  • urazów mechanicznych więzadeł, ścięgien, mięśni i torebki stawowej.

W efekcie może dojść także do wtórnych wad postawy, spowodowanych przyjmowaniem przez pacjenta nieprawidłowej, przeciwbólowej pozycji.

Leczenie

Leczenie ma na celu nie tylko wyeliminowanie wzmożonego napięcia tkanek miękkich, przywrócenie pełnej ruchomości stawowej i siły mięśniowej, ale także edukację pacjenta. Ma ona służyć profilaktyce przeciążania kończyny dolnej. Pozwala to na uniknięcie sytuacji, gdy stan zdrowia pacjenta nie poprawia się ze względu na nieprawidłowe nawyki i odruchy lub sytuacji powrotu wyleczonej dolegliwości.

Aby zapobiegać przeciążeniom należy między innymi wzmacniać mięśnie kończyny dolnej i obręczy biodrowej, a także zadbać o ich elastyczność. Ponadto należy zwrócić uwagę czy chód pacjenta jest prawidłowy.

Do najpopularniejszych metod likwidujących wzmożone napięcie tkanek miękkich należą:

Postępowanie terapeutyczne zwykle uzupełnia się stretchingiem, a po terapii można nakleić aplikację kinesiotapingu, aby utrzymać uzyskany efekt i odciążyć struktury. Pacjent do ustąpienia ostrych dolegliwości nie powinien nadmiernie przeciążać kończyny dolnej.