Shin splints to problem, który szczególnie dotyczy biegaczy długodystansowych. Jednak dotyka on również osoby, które amatorsko trenują m.in. biegi, grę w piłkę nożna, koszykówkę, tenis lub aktywność związaną z większą ilością podskoków.
Co to jest shin splints?
Shin splints to inaczej przeciążenie strony przyśrodkowej goleni, szczególnie tkanki okostnej kości piszczelowej oraz sąsiadujących z nią struktur. Na tego typu dolegliwości narażone są przede wszystkim osoby zajmujące się bieganiem. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy narzucają one sobie pokonywanie zbyt dużych dystansów, nie będąc do tego przygotowanym. Dodatkowo często biegają po nierównym i twardym podłożu, co skutkuje przeciążeniem, wzrostem ciśnienia w tkance oraz stanem zapalnym „piszczeli”.
W zależności od stopnia przeciążenia tkanek, ból objawiający się szczególnie w przyśrodkowej, dalszej części podudzia, pojawia się krótko po rozpoczęciu aktywności (10 – 20 minut) lub po jej zakończeniu. Czasami utrzymuje się na akceptowalnym poziomie, pozwalając przeprowadzić trening. Jednak zdarza się też tak, że nie jesteśmy w stanie ukończyć treningu z powodu zbyt silnych dolegliwości.
Przyczyny bólu piszczeli
Do przyczyn bólu piszczeli można zaliczyć:
- zbyt długie i intensywne treningi (szczególnie biegi) bez uprzedniej rozgrzewki;
- biegi po twardym, nierównym podłożu (beton, asfalt, chodnik);
- nieodpowiednie lub zużyte obuwie, nieamortyzujące wstrząsów;
- wady postawy m.in. stopa płaska, zaburzenia w obrębie miednicy i kończyn dolnych;
- brak odpowiedniej techniki biegania, koordynacji ciała w przestrzeni;
- wzmożone napięcia kończyn dolnych, brak rozciągania poszczególnych grup mięśniowych.
Rozpoznanie
Podstawową jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, analizując krok po kroku przyczyny i możliwości wystąpienia danych dolegliwości. Następnie poprzez badanie palpacyjne (zbyt napięte pasma, tkliwość poszczególnych tkanek) oraz wykonaniu specyficznych testów funkcjonalnych, wykwalifikowany fizjoterapeuta jest w stanie określić czy występuje dana przypadłość. Jeśli w badaniu przedmiotowym występują jakiekolwiek wątpliwości, zaleca się wykonać zdjęcie RTG lub inne badania obrazowe (USG, MRI). Dzięki temu można wykluczyć między innymi przeciążeniowe złamanie kości piszczelowej.
Leczenie shin splints
Jeśli zostanie potwierdzone, że jest to faktycznie przeciążenie typu shin splints, zaleca się natychmiastowe zmniejszenie intensywności oraz czasu treningu. W zależności od stanu, jeśli jest to możliwe, radzi się, aby nie rezygnować całkowicie z aktywności. Zaleca się przejść na stosunkowo krótsze i mniej intensywne treningi, niepowodujące przeciążeń w danym obszarze. Ważne jest odpowiednie i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń rozciągających oraz wzmacniających dane grupy mięśniowe.
Kolejną ważną sprawą jest, aby udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, specjalizującego się w usprawnianiu narządu ruchu, który zastosuje odpowiednią terapię tkanek miękkich. Za pomocą określonych technik zmniejszy wzmożone napięcia oraz rozciąganie poszczególne mięśnie w celu odciążenia tkanek i pozbycia się stanu zapalnego. Często zachodzi również potrzeba oddziaływania technikami na zwiększenie ruchomości samego stawu skokowego oraz odpowiedniej korekcji stopy, aby zminimalizować przeciążenia w obrębie goleni. Jeśli to konieczne, zastosowanie odpowiednio dobranych wkładek do butów. Gdy stan jest ostry można wspomóc się dodatkowo zabiegami z krioterapii, która ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Podsumowanie
Shin splints to uciążliwa i bolesna przypadłość, szczególnie występująca u amatorów sportów biegowych. Odpowiednio wcześniej zdiagnozowana daje szanse na szybkie efekty lecznicze i pozbycie się bólu. Aby tak się stało należy zastosować się do powyższych wskazówek, a w razie potrzeby zgłosić do specjalisty. Po dokładnym wywiadzie oraz badaniu przedmiotowym zastosuje on odpowiednie kroki, w celu przyspieszenia wyjścia z uciążliwej kontuzji, znanej sporej grupie osób uprawiających sporty biegowe.
Zostaw komentarz