Złamanie nadgarstka to poważna kontuzja wpływająca na pogorszenie funkcji ręki i niekiedy całej kończyny górnej. Może do niej dość wskutek upadku, wypadku komunikacyjnego, przytrzaśnięcia ręki i wielu innych urazów mechanicznych jak również przeciążeniowych (złamanie przeciążeniowe). Objawy i leczenie są uzależnione od wielu czynników, głównie od rodzaju złamania i kości, której ono dotyczy.
Z czego może wynikać złamanie nadgarstka?
Do złamania w obrębie kości nadgarstka najczęściej dochodzi wskutek urazów mechanicznych, czyli upadku z większej wysokości (zwłaszcza podczas dodatkowej asekuracji dłońmi), wypadków samochodowych, motocyklowych czy sportowych, a także przeciążeniowych. W zależności od intensywności i kierunku działającej na tkanki siły zewnętrznej, złamanie może być:
- otwarte;
- zamknięte;
- stabilne;
- z przemieszczeniem odłamów.
Rodzaje złamania nadgarstka
Nadgarstek zbudowany jest z wielu kosteczek, które łącząc się ze sobą tworzą funkcjonalną całość. Dysfunkcja już jednej z nich powoduje dolegliwości, często bardzo uprzykrzające życie codzienne. Popularne w obrębie nadgarstka są:
- złamanie Smitha – zwane również odwróconym złamaniem Collesa. Dotyczy nasady dalszej kości promieniowej oraz przemieszczenia fragmentów kostnych w stronę dłoniową. Zazwyczaj przyczyną jest upadek na zgięty nadgarstek lub bezpośrednie uderzenie w jego powierzchnię grzbietową;
- złamanie Collesa – dotyczy nasady dalszej kości promieniowej z tą różnicą, że przemieszczenie odłamów kostnych może odbyć się w kierunku grzbietowym dłoni. Można więc wywnioskować, że przyczyną jest upadek na wyciągniętą dłoń, którą staramy się amortyzować wstrząs;
- złamanie kości łódeczkowatej – na ogół występuje bez przemieszczenia, a dochodzi do niego wskutek intensywnych zajęć sportowych. Może pojawić się u osób w każdym wieku, bez względu na stan zdrowia.
Istnieje oczywiście znacznie więcej rodzajów złamania nadgarstka. Uszkodzenie struktury kostnej może dotyczyć każdej z 8 kości nadgarstka, nasady dalszej kości promieniowej lub nasady dalszej kości łokciowej.
Złamanie nadgarstka – objawy
Objawy w przypadku złamania nadgarstka są bardzo specyficzne i nie można ich pomylić ze zwykłym stłuczeniem. Są to:
- sztywność nadgarstka, silny ból przy próbie poruszania nim;
- opuchlizna;
- zaczerwienienie;
- zniekształcenie zarysów nadgarstka;
- może pojawić się drętwienie palców wskutek ucisku struktur nerwowych przez odłamy kostne.
Jeśli złamanie jest otwarte pojawia się krwawienie, a z ciała wystaje fragment kości.
Złamanie nadgarstka – co dalej?
Podejrzenie lub pewność złamania nadgarstka jest sygnałem do szybkiej wizyty u lekarza. Warto wcześniej wykonać prowizoryczny opatrunek usztywniający, aby nie pogłębić urazu. Jeśli wypadek, podczas którego doszło do złamania był poważniejszy, najlepiej zadzwonić po pogotowie i poczekać na pomoc, starając się nie ruszać ręką. W razie możliwości warto przyłożyć w miejsce bólu zimny okład. Całkowitą pewność co do złamania nadgarstka uzyskamy po wykonaniu badania RTG. Jeśli zaistnieje konieczność (głównie przy złamaniach otwartych) lekarz zadecyduje o zabiegu chirurgicznym, w trakcie którego nastawi odłamy i odbarczy nerwy.
Złamanie nadgarstka – rehabilitacja
Podstawą leczenia złamania nadgarstka jest rehabilitacja. Początkowo można przyjmować leki przeciwbólowe. Postępowanie fizjoterapeutyczne zależy od tego, czy złamanie było otwarte czy zamknięte. W drugim przypadku powrót do zdrowia i pełnej sprawności jest znacznie szybszy. Na pierwszą wizytę należy zgłosić się po stwierdzeniu zrostu kostnego i po zdjęciu opatrunku gipsowego. Fizjoterapeuta za pomocą różnych technik (m.in. terapia manualna, suche igłowanie, kinesiotaping i wiele więcej) zadba o przywrócenie pełnej ruchomości w stawach oraz siły mięśniowej. Ważne są indywidualnie dobrane ćwiczenia, które pacjent musi wykonywać każdego dnia w domu. Zaangażowanie sprawi, że powrót do sprawności będzie szybki. Gdy nadgarstek znajduje się jeszcze w gipsie lub szynach można posiłkować się magnetoterapią i suplementacją kolagenu, co znacznie przyspiesza zrastanie kości.
Na poniższych zdjęciach pokazujemy przykład efektów rehabilitacji jednego z pacjentów z naszego Centrum Fizjoterapeuty z urazem jakim było złamanie nadgarstka (a dokładnie przeciążeniowe złamanie kości łódeczkowatej). Pacjent zgłosił się do nas po zdjęciu gipsu. Zdjęcia pokazują stan przed rozpoczęciem rehabilitacji i ten sam dzień bezpośrednio po przeprowadzeniu terapii.
Zostaw komentarz