Pytanie


Witam,
przeczytałam adnotację, że jest u was bezpłatna konsultacja fizjoterapeutyczna w każdą środę i chciałabym zapytać czy on-line jest to również możliwe. W maju wybiłam bark i nastawiono go ambulatoryjnie w poradni urazowo-ortopedycznej. Zrobiono tylko zdjęcie RTG przed nastawieniem i po, w jednej pozycji. Dostałam jedynie środek przeciwbólowy i chustę. Ze względu na silny ból, kupiłam sobie ortezę. Poszłam do fizjoterapeuty w swoim mieście w pierwszym tygodniu po urazie. Teraz okazało się, jak zrobiłam USG prywatnie, że mam zerwane całkowicie dwa ścięgna, mięśnia podłopatkowego i mięśnia nadgrzebieniowego. Zupełnie nie wiem co robić. Umówiłam się na następną prywatną wizytę u dobrego ortopedy, żeby potwierdzić diagnozę. Mam 69 lat, mieszkam w małej miejscowości.

Pozdrawiam
Elżbieta

 

Odpowiedź


Pani Elżbieto,
bezpłatna konsultacja w każdą środę jest możliwa tylko i wyłącznie w naszym Centrum Fizjoterapeuty. Rozumiem, że jest Pani w trudnej sytuacji po zerwaniu ścięgien mięśnia podłopatkowego i mięsnia nadgrzebieniowego, dlatego postaram się podpowiedzieć co może Pani zrobić. Przede wszystkim wizyta u ortopedy, który jest doświadczony będzie bardzo wskazana w takim przypadku. Dobry specjalista będzie mógł potwierdzić rozpoznanie i zaplanować odpowiednie leczenie. Prawdopodobnie będzie on musiał skierować Panią na operację w celu rekonstrukcji zerwanych ścięgien. Po zabiegu będzie Pani musiała podjąć odpowiednio dobraną rehabilitację. Z kolei o postępowaniu pooperacyjnym i etapach poinformuje Panią doświadczony fizjoterapeuta, specjalizujący się w ortopedii. Może się jednak zdarzyć tak, że ortopeda stwierdzi, że operacja nie będzie wskazana w Pani przypadku i zaleci wyłącznie pracę z fizjoterapeutą, który będzie miał za zadanie przywrócić funkcje najbliższe sprzed zdarzenia wybicia barku, aby mogła Pani funkcjonować i wykonywać czynności dnia codziennego. Fizjoterapeuta pomoże w odzyskaniu siły mięśniowej i ruchomości w stawach barku poprzez zastosowanie odpowiednich technik fizjoterapeutycznych takich jak m.in. terapia manualna, masaż (np. masaż funkcyjny, masaż tkanek głębokich), terapia punktów spustowych, a także wspomagająco może zostać zastosowany kinesiotaping. Dodatkowo, kluczowe będą odpowiednio dobrane ćwiczenia do uzyskania powrotu do możliwie pełnej sprawności.

W całym procesie ważne będzie regularne monitorowanie postępów rehabilitacji i stosowanie się do zaleceń lekarza ortopedy i fizjoterapeuty. Proszę pamiętać, że leczenie po takim urazie może zająć dużo czasu (szczególnie, że ma Pani 69 lat). Dlatego cierpliwość i regularność będą tutaj kluczowe. Należy również wiedzieć żeby informować swojego lekarza prowadzącego i fizjoterapeutę o wszelkich zmianach w samopoczuciu lub ewentualnych komplikacjach gdyby takie się pojawiły.

Jeżeli chciałby Pan umówić się na darmową konsultację z fizjoterapeutą w naszym Centrum Fizjoterapeuty i szerzej omówić temat, można to zrobić poprzez formularz (wizyta u fizjoterapeuty) lub telefonicznie pod numerem 513 776 935.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław