Złamanie kostki bocznej to uraz, który może dotknąć każdego człowieka. Najczęściej wiąże się z upadkiem, wypadkiem komunikacyjnym czy kontuzją sportową. Uraz ten rokuje dobrze, należy jednak szybko zdiagnozować złamanie, a po zdjęciu unieruchomienia od razu rozpocząć rehabilitację.
Rodzaje złamania kostki bocznej
W zależności od położenia szpary złamania kostki bocznej w stosunku do więzozrostu piszczelowo-strzałkowego u osób dorosłych wyróżnia się 3 podstawowe typy złamania kostki bocznej:
- poniżej więzozrostu piszczelowo-strzałkowego;
- na poziomie więzozrostu piszczelowo-strzałkowego (u połowy pacjentów z takim złamaniem dochodzi do uszkodzenia więzozrostu);
- powyżej więzozrostu piszczelowo-strzałkowego (u wszystkich pacjentów z takim złamaniem dochodzi do uszkodzenia więzozrostu).
Urazy w obrębie stopy i stawu skokowego są bardzo powszechne. Wymagają dokładnej diagnostyki i szybkiego leczenia. Kostka boczna i więzozrost piszczelowo-strzałkowy mają bowiem podstawowe znaczenie dla stabilności stawu skokowego. Nawet niewielka niezborność lub niestabilność w stawie skokowym górnym może prowadzić do rozwoju artrozy.
Jak objawia się złamanie kostki bocznej?
Złamaniom kostki bocznej towarzyszą objawy:
- bolesności szczytu kostki;
- niestabilności w widełkach stawu skokowego w płaszczyźnie czołowej;
- stanu zapalnego, zwykle obrzęk i zaczerwienienie.
Poszkodowany nie jest w stanie obciążyć stopy, co powoduje trudności w poruszaniu się. Badając uszkodzenie warto zwrócić uwagę na stan więzadła trójgraniastego po stronie przyśrodkowej, ponieważ przy złamaniach na poziomie i powyżej poziomu więzozrostu często także ono jest uszkodzone. Należy zróżnicować złamanie kostki bocznej ze skręceniami i zwichnięciami w obrębie stawu skokowego.
Złamanie kostki bocznej bez uszkodzenia więzozrostu – rehabilitacja
Leczenie zależy od rozległości uszkodzenia oraz tego, czy złamanie uległo przemieszczeniu. Zwykle złamania kostki bocznej odbywają się bez przemieszczenia. Lekarz umieszcza stopę w longecie gipsowej, zwykle na okres 4-5 tygodni. Już w tym czasie należy stopniowo rozpocząć ćwiczenia. Wprowadza się ćwiczenia izometryczne mięśni kończyny dolnej, w tym mięśni trójgłowych łydek, mięśni czworogłowych i mięśni pośladkowych. Pacjent musi zostać nauczony poruszania się o kulach.
Etap wczesny
Po zdjęciu gipsu i ocenie rentgenowskiej wyników leczenia, jeśli doszło do pełnego zrostu, można rozpocząć rehabilitację mającą na celu szybki powrót pacjenta do zdrowia i sprawności. Przede wszystkim dąży się do przywrócenia pełnej ruchomości w stawie skokowym – po zdjęciu gipsu staw ten będzie nieruchomy. W tym celu można zastosować kombinację metod:
- masaż tkanek głębokich i masaż funkcjonalny – mięśni goleni i tylnej strony uda nogi kontuzjowanej, ale także nogi zdrowej, która była w ciągu ostatnich kilku tygodni mocno obciążana;
- poizometryczna relaksacja mięśni – mięśni podudzia kończyny kontuzjowanej;
- flossing – celem rozluźnienia mięśniowo-powięziowego;
- terapia manualna skupiającą się na pogłębieniu ruchu w stawie skokowym;
- igłoterapia, pinoterapia.
Nie należy zapominać o elementach rozluźniania kończyny dolnej zdrowej. Pod koniec wizyty można zastosować kinesiotaping, szczególnie jeśli zauważa się pewną niestabilność w stawie. Należy poinstruować pacjenta w jaki sposób powinien obciążać nogę po urazie oraz jakie ćwiczenia musi wykonywać w domu. Wizyty w tym okresie leczenia odbywają się zazwyczaj 2 razy w tygodniu, wraz z powrotem do zdrowia ilość tą zmniejsza się do 1 wizyty w tygodniu.
Etap późniejszy
Gdy pacjent odzyskuje ruchomość można skupić się na wzmacnianiu mięśni stopy i podudzia oraz stopniowym obciążaniu tej nogi. Tutaj najistotniejsza jest kinezyterapia, czyli odpowiednio dobrane ćwiczenia czynne, samowspomagane i z obciążeniem. Dobrze sprawdzają się ćwiczenia z wykorzystaniem dysku sensomotorycznego, rozciągliwych taśm czy stopnia. Ważne jest również wprowadzenie ćwiczeń równoważnych – najpierw w staniu na obu nogach, później w staniu na nodze kontuzjowanej, a także stopniowo ćwiczeń skocznościowych. Ćwiczenia dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę sprawność pacjenta oraz postępy w rehabilitacji.
Fizykoterapia
Po złamaniu kostki bocznej goleni bez uszkodzenia więzozrostu piszczelowo-strzałkowego można wspomagać się fizykoterapią, nie powinna być to jednak główna metoda terapeutyczna. Już mając nogę w gipsie można wykonywać zabiegi magnetoterapii, która przyspiesza gojenie się tego typu urazów. Po zdjęciu gipsu pomocne są: laseroterapia, ultradźwięki czy prądy interferencyjne (elektrody umieszczane w obrębie podudzia).
Rokowania
Złamanie kostki bocznej bez uszkodzenia więzozrostu piszczelowo-strzałkowego rokuje dobrze. Przy odpowiedniej rehabilitacji i przestrzeganiu wszelkich zasad leczenia pacjent w krótkim czasie może wrócić do pełnej sprawności, a nawet do uprawiania sportu. Należy jednak przestrzegać go, że rozpoczynanie aktywności fizycznych wymaga dobrej rozgrzewki, między innymi celowanej na stawy skokowe.
Witam. Co jeśli Złamanie kostki bocznej bylo najprawdopodobniej z uszkodzeniem więzozrostu piszczelowo-strzałkowego? Najprawdopodobniej doznałem tego typu urazu. Minęło równe 6 miesięcy od urazu ( było 6 tygodniowe unieruchomienie) wdrożona rehabilitacja. Cały czas ograniczenie ruchomości, bolesność, brak zgięcia. Czy to ustąpi?
Dzień dobry, mam ten sam problem.
Złamanie trójlistkowe z uszkodzeniem więzozrostu piszczelowo-strzalkowego w dniu 1.02.2021 r. W tym samym dniu operacja. Śruba z więzozrostu wyjęta pod koniec marca, w nodze zostało 8 śrub. Od czerwca mam dwutygodniowe rehabilitacje.
Jest 11.102021 r. a ja nadal mam obrzęk kostki. Ale najbardziej przeszkadza ból, właściwie cały czas, a zwłaszcza gdy noga była nieruchoma kilka minut. Generalnie noga boli ciagle, tylko w zależności czy chodzę czy siedzę, leżę jest to inny rodzaj, intensywność bólu. Co gorsze nadal zginanie i ruchomość stopy jest bardzo ograniczone.
Ile to jeszcze może trwać? Czy stopa w ogóle wróci jeszcze do normalnej funkcji i cze ten ból już ze mną zostanie na zawsze?
Rehabilitanci widząc moje zdjęcia RTG po operacji i późniejsze stwierdzili, że lekarz operujący wykonał bardzo dobrą robotę.
Również jestem po złamaniu kostki bocznej zewnętrznej . Wcześniej miałam ta samą stopę również złamaną ,3 kość śródstopia z rozpoznaniem złamania po miesiącu .Złamanie ma dresowe .Byłam w sierpniu na Sorze w Poznaniu ,z okropnym bólem i opuchniętą stopą – nie stwierdzono złamania . Przepisali leki przeciwbólowe .
Chodziłam kolejne 6,5 tygodnia że złamaną nogą i na lekach przeciwbólowych . W październiku pojechałam samochodem na inny SOR i tam stwierdzili złamanie podudzia oraz kostki bez przemieszczenia . Unieruchomienie na miesiąc . Listopad ściągnięcie gipsu . Lekarz zakończył leczenie . Dwa dni później zaczęła boleć stopa od strony wewnętrznej ,aż tak że nie mogłam chodzić . Powrót ,okazało się ,że mam niewielką ilość płynu w stopie . Dwa tygodnie po ściągnięciu gipsu ,nie mogłam w ogóle chodzić . Zalecił fizjoterapię . Codziennie robiłam sobie mydlaną wodę i zaczęłam moczyć . Ból powoli przechodził i zaczęłam chodzić jeszcze asekuracyjne z kulami . Ale już mogłam stopę obciążać mocniej. Zaczęłam dwa dni później po tym jak noga zaczęła w miarę dobrze funkcjonować fizjoterapię ,ruch stopy mam również ograniczony . Zalecone mam ćwiczenia ,kinezyterapia ,ultradźwięki i coś jeszcze ,Wykupiłam pół godziny reh.manualnej . Na drugi dzień ból i noga spuchnięta .Stopa jest nadal opuchnięta a jak za dużo chodzę to puchnie jeszcze bardziej . Lekarz powiedział ,że opuchlizna może utrzymać się do 2 lat . Ponadto z tyłu gdzie mam ostrogi ,strzela mi ,dlatego rehabilitantka zaproponowała ultradźwięki . Moja stopa mimo wszystkiego jest ciepła z dwóch stron ,więc stan zapalny nadal się utrzymuje . Ale dobre jest to ,że chodzę bez kól. Leki na zmniejszenie opuchlizny nadal biorę bez tego ani rusz . Pozdrawiam .
mam dokladnie to samo noga puchnie i nie wiem co robic czy na sor czy zostawic?
Witam ja miałem podobno wyrwany staw skokowy i złamana kość lodeczowata miałem orteze 6 tygodni teraz mija 4 miesiąc a noga strasznie puchnie do kolana i noga ma lekko zaczerwienoony lolor nie wiem czy to normalne lekarz w Anglii stwierdził opuchniecie spowodowane upałami teraz jest chłodno zaczyna się jesien a noga w ciąż taka sama nie wi em czy wszystko jest dobrze?
Witam złamałam kostkę w prawej drodze bez przemieszczenia Po 6 Tygodniach miałam mnie ściągnięte langete gipsową ale niestety po wykonaniu Rtg Nadal jest złamanie i kostka się nie zrasta i nadal biorę zastrzyki zakrzepowe. Zaczynam się martwić czy będę mogła jeszcze chodzić
Jak sytuacja ? Sam mam złamana kostkę .
Chciałam spytać czy po złamaniu kostki bocznej bez przemieszczenia, unieruchomieniu nogi przez 6 tyg. dam radę sama w domu rozruszać tę nogę, bo nie dostałam skierowania na żadną rehabilitację, a nie wiem jak się za to zabrać, ile minut dziennie mogę ćwiczyć i czy po tych 6 tygodniach mogę od razu zdjąć ortezę i już jej nie zakładać, czy ściągać ja tylko na czas ćwiczeń?