Złamanie kostki bocznej bez przemieszczenia to kontuzja, do której dochodzi wskutek urazów mechanicznych podczas biegania, uprawiania sportów (zarówno tych ekstremalnych, jak i zwykłych), a także wypadków komunikacyjnych. Jeśli nie doszło do przemieszczenia, w większości przypadków nie jest konieczna operacja (wyjątkiem są rozerwania więzozrostu piszczelowo-strzałkowego). Leczenie zachowawcze i fizjoterapia są wystarczające, aby przywrócić pacjentowi pełną sprawność.
Złamanie kostki bocznej bez przemieszczenia – przyczyny
Do złamania kostki bocznej bez przemieszczenia dochodzi zazwyczaj w momencie ustawienia stopy w supinacji, gdy podudzie jednocześnie wykonuje rotację. Innym mechanizmem jest bezpośrednie uderzenie w kostkę boczną, którego siła może doprowadzić do naruszenia ciągłości struktury kostnej. Na złamania bardziej narażone są osoby starsze, zmagające się z osteoporozą, ale również każda osoba, która rozpoczyna trening bez odpowiedniej rozgrzewki.
Złamanie kostki bocznej bez przemieszczenia – objawy
Zgodnie z podziałem Danisa-Webera wyróżnia się 3 podstawowe typy złamania kostki bocznej:
- A – poniżej więzozrostu piszczelowo-strzałkowego, nie wymaga leczenia operacyjnego;
- B – na poziomie więzozrostu piszczelowo-strzałkowego, większość przypadków wymaga leczenia operacyjnego;
- C – powyżej więzozrostu piszczelowo-strzałkowego, przy czym zawsze dochodzi jednocześnie do rozerwania tego więzozrostu. Wymaga leczenia operacyjnego, nawet jeśli nie doszło do przemieszczenia odłamów.
Obraz kliniczny złamania kostki bocznej bez przemieszczenia jest charakterystyczny dla większości złamań kości. Obejmuje:
- ból, zwłaszcza podczas próby poruszania stopą;
- zaczerwienienie i opuchliznę w okolicy kostki bocznej;
- zasinienie;
- ograniczenie ruchomości stopy.
Wszystkie te objawy są intensywniejsze w momencie, gdy dojedzie do zerwania więzozrostu piszczelowo-strzałkowego. Dodatkowo pacjent ma wrażenie niestabilności stopy.
Złamanie kostki bocznej bez przemieszczenia – leczenie
Każdorazowo na samym początku wykonuje się zdjęcie RTG, aby ustalić obszar i rodzaj złamania. Jeśli nie jest konieczna operacja (celem odtworzenia więzozrostu piszczelowo-strzałkowego), a złamanie jest nieprzemieszczone, wystarczy unieruchomić stopę w opatrunku gipsowym lub ortezie na okres około 4-6 tygodni. To czas niezbędny do wytworzenia zrostu kostnego. Doraźnie można przyjmować leki przeciwbólowe w pierwszych dniach po urazie, aby poprawić komfort życia. Osoby preferujące rozwiązania medycyny alternatywnej mogą sięgać po napary z prawoślazu lekarskiego bądź czarnego bzu, które również wykazują niewielkie działanie przeciwbólowe. Przed całkowitym zdjęciem unieruchomienia ponownie wykonuje się badanie RTG, aby sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do zrostu kostnego.
Złamanie kostki bocznej bez przemieszczenia – fizjoterapia
Już od pierwszych dni unieruchomienia ważne jest chodzenie. Powinno odbywać się jednak przy użyciu kul ortopedycznych oraz bez obciążania urazowej kończyny dolnej. Jeśli miejsce miała operacja, chodzenie rozpoczynamy po 3-4 dniach od jej wykonania, wcześniej wykonujemy ćwiczenia w łóżku, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy i wspomóc pompę mięśniową. W 4-6 tygodniu po złamaniu dopuszcza się częściowe obciążenie kończyny dolnej. Rehabilitację po zdjęciu unieruchomienia można podzielić na 3 etapy:
- ćwiczenia i terapia manualna mające na celu przywrócenie biernej ruchomości w stopie. Zalecane techniki: flossing, masaż funkcyjny, suche igłowanie, masaż poprzeczny, terapia manualna (np. metodą Kaltenborn Evjenth);
- ćwiczenia i terapia manualna mające na celu poprawę czynnej ruchomości w stopie i wzmacniające mięśnie. Zalecane techniki: PIR, masaż funkcyjny, masaż tkanek głębokich, ćwiczenia z zastosowaniem taśm rehabilitacyjnych i poduszki sensorycznej;
- poprawa dynamiki pacjenta poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia dynamiczne, równoważne i proprioceptywne.
Od samego początku warto wspomagająco stosować kinesiotaping. Ramy czasowe dla poszczególnych etapów ustalane są indywidualnie. Jeśli nie doszło do przemieszczenia, a złamanie nie wymagało operacji, rokowania na powrót do pełnej sprawności są bardzo dobre.
Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak wygląda indywidualnie dobrana fizjoterapia i jej przebieg u pacjenta naszego Centrum Fizjoterapeuty:
Suplementacja
W celu wspomagania procesu gojenia się tkanek zaleca się odpowiednio dobraną suplementację, do której zalicza się m.in.:
Zostaw komentarz