Ból w łokciu może być spowodowany wieloma czynnikami – od urazów, aż do przewlekłych stanów zapalnych czy chorób reumatologicznych. W większości przypadków wystarczy pomoc doświadczonego fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy, aby wrócić do pełni zdrowia i codziennej aktywności fizycznej. Poniżej przedstawiamy możliwe, najczęściej diagnozowane przyczyny bólu łokcia.
1. Urazy mechaniczne
Ból w łokciu może wynikać ze złamania, skręcenia lub zwichnięcia stawu łokciowego. Wszystkie 3 kontuzje są proste w rozpoznaniu – wystarczy wykonać RTG oraz dokładnie obejrzeć kończynę górną pacjenta. Charakterystyczne objawy to:
- ograniczenie ruchomości w stawie łokciowym;
- silny ból, który zwiększa się podczas próby ruszania kończyną górną;
- zniekształcenie okolicy stawu łokciowego – przy zwichnięciach;
- obrzęk i zaczerwienienie skóry poszkodowanej okolicy ciała.
Do złamania, skręcenia lub zwichnięcia najczęściej dochodzi wskutek uprawiania sportów ekstremalnych i kontaktowych, podczas wypadków komunikacyjnych oraz upadków z wysokości. W pierwszej kolejności należy ustawić wszystkie składowe stawu łokciowego we właściwych pozycjach (zwłaszcza przy zwichnięciach i złamaniach powikłanych), a następnie unieruchomić kończynę. Po zdjęciu unieruchomienia konieczna jest fizjoterapia celem przywrócenia pełnej ruchomości i siły mięśniowej.
2. Łokieć tenisisty i łokieć golfisty
Dwie entezopatie, które w dzisiejszych czasach występują najczęściej. Łokieć tenisisty rozwija się wskutek przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka i palców, zwykle przez częstą i intensywną aktywność fizyczną lub wymagającą użycia siły mięśni prostowników pracę zawodową. Dotyczy zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból dotyczy okolicy łokciowej i przedramienia po stronie bocznej (zewnętrznej). Nasila się podczas odwracania przedramienia oraz wyprostu w stawie łokciowym, zwłaszcza oporowanych.
Z kolei łokieć golfisty to potoczna nazwa zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, gdzie znajdują się przyczepy mięśnia nawrotnego obłego oraz mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka. Ból pojawia się po wewnętrznej stronie łokcia i przedramienia, a mechanizm powstawania jest taki sam jak przy łokciu tenisisty. Odnosi się do przeciążenia, ale dotyczy mięśni zginaczy nadgarstka i palców. Może dojść do ucisku nerwu łokciowego.
Przy obu przypadkach podstawą jest rehabilitacja obejmująca rozluźnianie napiętych struktur, wzmacnianie mięśni antagonistycznych oraz rozciąganie. Stosuje się m.in. terapię manualną, ultradźwięki, falę uderzeniową, igłoterapię, PIR (poizometryczna relaksacja mięśni) oraz masaż tkanek głębokich i masaż poprzeczny. Zimne okłady i leki przeciwzapalne pozwolą zmniejszyć stan zapalny, jeśli jest to konieczne.
3. Choroba zwyrodnieniowa stawów
Chorobę zwyrodnieniową stawu łokciowego podejrzewa się głównie u pacjentów starszych, znajdujących się w grupie ryzyka. Zwyrodnieniem nazywamy stany degeneracyjne powierzchni stawowych. Można je z łatwością zaobserwować podczas badania RTG i to właśnie ono jest rekomendowane przy jakichkolwiek dolegliwościach bólowych stawów. Objawy choroby zwyrodnieniowej to przede wszystkim ból nasilający się podczas aktywności fizycznej (zwłaszcza w pełnym zakresie ruchomości stawu) oraz sztywność stawu po dłuższej bezczynności. Z czasem może dojść do wtórnego zaniku mięśni.
Leczenie jest głównie objawowe, polega na regularnej fizjoterapii i aktywności fizycznej ukierunkowanej na wzmacnianie mięśni, a także na suplementacji oraz zdrowej diecie. Zaleca się przyjmować witaminę D, kolagen i kwas hialuronowy oraz unikać stresu i przeciążania kończyny górnej. Iniekcje komórkami macierzystymi pozwalają odbudować powierzchnię stawową, są jednak bardzo drogie.
4. Zespół rowka nerwu łokciowego
W przebiegu zespołu rowka nerwu łokciowego dochodzi do przewlekłego podrażnienia nerwu łokciowego na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Objawia się to bólem przyśrodkowej okolicy przedramienia i ramienia, mrowieniem palców IV-V oraz zaburzeniem czucia skóry w okolicy wewnętrznej łokcia. Ból ma charakter promieniujący. Przyczyną problemu jest bezpośrednie uderzenie w nerw łokciowy, przewlekły ucisk i przeciążenie bądź choroby stawów z autoagresji, np. reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty układowy.
Podobnie jak przy innych dolegliwościach stawu łokciowego, tak i tutaj ważna jest fizjoterapia. Zwłaszcza techniki neuromobilizacji i rozluźnianie okolicznych mięśni. Przy chorobach przewlekłych dąży się ponadto do ich ustabilizowania, zwykle za pomocą farmakoterapii.
5. Zapalenie kaletki łokciowej
Jeśli natomiast w okolicy stawu łokciowego pojawia się opuchlizna, miękki guzek oraz obrzęk, czemu towarzyszą dolegliwości bólowe, można podejrzewać zapalenie kaletki łokciowej. Inne objawy tego problemu do tkliwość obrzękniętej okolicy i jej zaczerwienienie. Stan zapalny kaletki pojawia się wtórnie do urazów mechanicznych, przewlekłych stanów zapalnych w obrębie łokcia oraz infekcji bakteryjnych. Problem można rozpoznać na podstawie badania USG. Leczenie polega na farmakoterapii przeciwzapalnej i antybiotykoterapii (przy infekcjach bakteryjnych) oraz robieniu zimnych okładów tej okolicy. Niekiedy nadmiar płynu należy odprowadzić za pomocą igły.
Zostaw komentarz