Skręcona kostka u dziecka zawsze stanowi powód do niepokoju dla rodziców. Jak długo goi się skręcona kostka u dziecka, jak ją rehabilitować i kiedy warto zacząć się niepokoić? To rutynowe pytania, na które odpowiedzi powinien znać każdy rodzic. Oto kompendium wiedzy w pigułce.

Skręcona kostka u dziecka – przyczyny
Do skręcenia stawu skokowego (bez względu na wiek) dochodzi w momencie urazu skrętnego w stawie skokowo-goleniowym, co ma miejsce w momencie, gdy stopa „ucieknie” do zewnątrz lub do wewnątrz. Najczęściej mamy do czynienia z urazem inwersyjnym, czyli stopa kieruje się w stronę wewnętrzną, w skutek czego więzadła w okolicy kostki bocznej ulegają naciągnięciu i/lub rozerwaniu. Może do tego dojść podczas złego ustawienia stopy na nierównym podłożu lub podczas lądowania ze skoków i wyskoków. Czynnikiem ryzyka jest też nauka jazdy na rolkach lub łyżach, jeśli są one źle dobrane.
Skręcona kostka u dziecka – objawy
Wyróżniamy 3 stopnie skręcenia stawu:
- I stopień skręcenia stawu (lekki) – niewielkie naciągnięcie torebki stawowej i więzadeł. Objawy obejmują łagodny ból, który nieznacznie przeszkadza w chodzeniu, a także niewielki obrzęk. Krwiak nie występuje, a staw pozostaje stabilny;
- II stopień skręcenia stawu (umiarkowany) – miejsce ma częściowe przerwanie więzadeł oraz torebki stawowej. Objawy są bardziej nasilone. Pojawia się średni ból, który może utrudniać chodzenie, większy obrzęk oraz krwiak. Może wystąpić lekka niestabilność stawu;
- III stopień skręcenia stawu (ciężki) – czyli całkowite przerwanie więzadeł i torebki stawowej. Charakterystyczny jest silny ból, który uniemożliwia chodzenie, wyraźny obrzęk oraz krwiak, który może obejmować cały staw. Staw jest niestabilny.
W zależności od stopnia uszkodzenia dobiera się optymalne leczenie. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia ATFL (więzadło strzałkowo-skokowe przednie), ponieważ jest ono najsłabsze. Później obserwuje się uszkodzenie CFL (więzadło piętowo-strzałkowe) i PTFL (więzadło skokowo-strzałkowe tylne). W trakcie urazu może dojść do uszkodzenia chrząstki stawowej lub torebki stawowej, która będzie powodowała impigement (konflikt tkanek miękkich ze stawem).
Diagnostyka skręconej kostki u dziecka
Przy skręceniu stawu skokowego u dziecka, jak i u osoby dorosłej rekomenduje się wykonanie RTG. Uwidoczni ono ewentualne złamanie OCD (Osteochondritis dissecans) – stan, podczas którego fragment kości i chrząstki ulega oddzieleniu. Wywołując ból, obrzęk, a także możliwe problemy mechaniczne. Może pojawić się nawet przy skręceniach I lub II stopnia i przez pewien czas nie dawać znacznie nasilonych objawów. Przy znacznym obrzęku i silnej niestabilności stawu skokowego rekomenduje się wykonanie rezonansu magnetycznego, który ukaże kondycję więzadeł. Jednak przy stopniu I diagnostyka opiera się wyłącznie na prostych testach fizjoterapeutycznych (oraz ewentualnie na RTG).
Skręcona kostka u dziecka – co robić?
Postępowanie przy skręceniu kostki przez dziecko zależy w dużej mierze od stopnia uszkodzenia oraz obserwowanych objawów. Może prezentować się następująco:
- pierwsza pomoc – zimny okład na stopę, elewacja kończyny dolnej, zabezpieczenie dziecka (np. ściągnięcie go z lodowiska, jeśli właśnie tam miejsce miał uraz);
- wizyta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) jeśli jest taka konieczność – głównie przy objawach takich jak bardzo silna opuchlizna, nagłe zasinienie stopy i łydki, zniekształcenie zarysu stawu skokowego, ewentualne przebicie kością skóry, utrata ruchomości w stawie skokowo-goleniowym bądź widoczna, nadmierna niestabilność tego stawu. Wówczas lekarz wykona wymagane badania i zleci dalsze postępowanie;
- wizyta u fizjoterapeuty – bez względu na stopień skręcenia i na to, czy była konieczna wizyta na SOR, czy nie, konieczna jest konsultacja fizjoterapeutyczna. Specjalista wdroży działania mające na celu zmniejszenie obrzęku i poprawę gojenia się tkanek. Dodatkowo zada odpowiednie ćwiczenia, początkowo mające przywrócić siłę w kontuzjowanej kończynie, później zaś kształtujące stabilność i dynamikę. Warto zaznaczyć, że każdy uraz skrętny kostki (nawet I stopnia) pozostawia po sobie konsekwencje. Wielokrotnie zwiększa ryzyko przyszłych skręceń stopy, co można eliminować fizjoterapią.
Przy skręconej kostce u dziecka nie należy panikować. Schemat postępowania został bardzo dobrze uregulowany, wystarczy zastosować się do odgórnie zleconych wskazówek.
Zostaw komentarz