Terapia tkanek miękkich to bardzo szerokie pojęcie, które zawiera w sobie wiele różnych szkół, koncepcji i metod. Generalnie wszystko sprowadza się do mechanicznego bodźcowania powięzi naszego organizmu. Coraz częściej wykorzystuje się różnego rodzaju akcesoria wykonane z metalu lub plastiku, aby skuteczniej zadziałać na odpowiednie tkanki. Manulanie lub narzędziowo możemy oddziaływać na wiele tkanek takich jak mięśnie, ścięgna, więzadła, torebki stawowe, nerwy, naczynia krwionośne, skóra, tkanka podskórna i tłuszczowa.

Terapia tkanek miękkich

Terapia tkanek miękkich

Terapia manualna tkanek miękkich to działanie terapeutyczne, które poprzez przywrócenie odpowiedniej struktury tkankom ma za zadanie ułatwić im pełnienie swojej fizjologicznej funkcji. Dlaczego chcemy wpływać na strukturę tkanek?

Wszystko dlatego, że nasza powięź ma zdolność do adaptacji do warunków w jakich funkcjonuje. Często są to złe warunki pracy takie jak brak odpowiedniego ruchu, otyłość, praca wymagająca utrzymywanie przez dłuższy czas jednej pozycji (siedzenie, pochylenie), niepoprawnie wykonywane ćwiczenia. Mogą to być również anaboliki sterydowe, nadmiar stresu, niewłaściwa dieta czy następstwo wcześniejszych urazów. Dysfunkcja powięzi może także powstać na drodze powolnie ewoluującego uszkodzenia prowadząc do stanu zapalnego i nieadekwatnej przebudowy tkanek.

Nasze ciało zatem adaptując się od warunków funkcjonowania, dopasowuje się często kształtem do długo utrzymywanej pozycji, zniekształcając tym postawę. Nasz system powięziowy reaguje na nadmierne i odmienne od fizjologicznych sposoby eksploatacji wytwarzając zagęszczenia. Dlatego ważne jest stosowanie różnych technik terapii manualnej, aby wspomóc fizjologiczną pracę powięzi.

Terapia manualna tkanek miękkich – film

Na filmie przedstawiamy różnorodność technik terapii manualnej i jak została zastosowana terapia tkanek miękkich na okolicy grzbietowej: