Praca za biurkiem w połączeniu z ciężkimi treningami siłowymi stwarza doskonałe warunki do powstania problemu zwanego protrakcja barku (wysunięcie do przodu). Czym może skutkować ten nieprawidłowy wzorzec posturalny?
Zbyt intensywna praca mięśni piersiowych większych wraz z najszerszymi grzbietu, powoduje ,,zamknięcie’’ taśmy powierzchownej przedniej kończyn górnych i rotację wewnętrzną kości ramiennych. Większość czynności dnia codziennego i ćwiczeń opiera się na wewnętrznych rotacjach stawów ramiennych. Nasz organizm ,,dobudowuje’’ sieć włókien kolagenowych wzmacniając dany wektor ruchu. Efektem tego jest zaburzenie równowagi mięśniowo-powięziowej pomiędzy łańcuchami z przodu ciała i ich antagonistami. Tworzy nam się wzorzec posturalny, który swoją obecnością nie tylko wpływa na decentrację kości ramiennej w panewce łopatki i obciążenie mięśni karku, ale także wiele innych aspektów od krzywizn kręgosłupa po wzorzec oddechowy.
Protrakcja barku – rehabilitacja
W Centrum Fizjoterapeuty wspomagamy postawę swoich pacjentów poprzez pomoc w normalizowaniu powięzi, którą nadmiernie eksploatują. Manualne opracowanie powięzi mostkowej i mięśni piersiowych to nie tylko poprawa ruchomości oddechowej klatki piersiowej i pracy przepony.
To również odbarczenie struktur antagonistycznych, które powodują retrakcję łopatki i funkcjonują w ekscentrycznym przeciążeniu. To właśnie te struktury z tyłu (kark, okolica między łopatkami oraz kąt górny łopatki) częściej wołają o pomoc. Stąd tak ważne jest opracowanie również przodu klatki piersiowej, a nie tylko ,,subiektywnie’’ napiętych mięśni z tyłu.
Zostaw komentarz