Ból barku to coś co przydarza się sporadycznie prawie każdemu. Do naszego Centrum Fizjoterapeuty trafiają osoby z przewlekłymi problemami jak również ostrymi stanami pourazowymi barków tzw. blokami funkcjonalnymi. Często wskutek nadmiernego obciążenia, przekraczającego możliwości adaptacyjne tkanek, dochodzi do nagłego przerwania ruchu. Kończy się to ograniczeniem ruchomości na zasadzie utracenia siły ciągu przez dane mięśnie lub wyłączeniem ich przez bodziec nocyceptywny (bólowy).

Ból barku

Ból barku – przyczyna

U naszego pacjenta doszło do zakłócenia łańcuchowej pracy odbicia oraz wykroku po stronie prawej w trakcie fazy chodu. Z tego powodu w całym ustroju dochodziło do zaburzonej pracy w tkankach miękkich stożka rotatorów, a także decentracji kości ramiennej.

Ból barku – fizjoterapia

Sytuacja taka wymaga interwencji fizjoterapeuty z holistyczną wiedzą na temat natury danego problemu. Działając z pacjentem w okresie przewlekłym zdajemy sobie sprawę, że jego uraz to nie tylko miejscowy problem tkanek miękkich. To uogólniony problem zakłócający wzorce ruchu (program ruchu zapisany w ośrodkowym układzie nerwowym) i napięcie ciągów powięziowych, nawet w miejscach oddalonych.

Przystępując do leczenia ograniczeń ruchomości, bólu i przywrócenia odpowiedniego rytmu pracy stawu ramiennego oraz łopatki zaczynamy od sprawdzenia tego co ,, wyświetliło’’ się na skórze w okolicy stawu. Często możemy spotkać się z przeczulicą skórną w miejscu występowania problemu Dlatego aby stworzyć dobry grunt pod inne techniki zaczynamy od odreagowania danego obszaru przy pomocy specjalnych gwoździ (pinów) oraz katów, w celu wywołania tarcia na powierzchni skóry. Gdy dany obszar stał się już w pełni odreagowany wiemy, że doszło w ten sposób do wzmożonego krążenia i pierwszego bodźca dla procesu regeneracji i normalizacji.

Możemy przystąpić teraz do opracowania innych tkanek, od tłuszczowej po powięź, na różnych głębokościach. Praca holistyczna w każdym przypadku polega na uwzględnieniu różnych źródeł szerzenia się patologii. Nawet w przypadku predysponowania do wystąpienia danego schorzenia czy ostrego urazu. Z tego też względu u pacjenta badamy zarówno kręgosłup jak i napięcia w trzewiach i przeponie, które mogły narazić na swego rodzaju łatwość ulegania kontuzjom. Cała wypadkowa napięć, zablokowań oraz zagęszczeń, to coś co determinuje naszą zdolność do zdrowego ruchu.

Dlatego w Centrum Fizjoterapeuty razem z pacjentem staramy się znaleźć złoty środek, aby pomóc mu radzić sobie z danymi problemami układu ruchu oraz je zrozumieć.

Należy zastosować wiele technik oraz pracę na różnych rodzajach tkanek, aby dotrzeć do problemu jakim jest ból barku. Warto dodać, że już po pierwszym spotkaniu efekt poprawy zakresu ruchomości bezbólowej utrzymał się. Świadczy to o tym, że każde ze źródeł szerzenia się bloku funkcjonalnego zostało dezaktywowane. Należy teraz pomyśleć o ćwiczeniach z umiarkowanym obciążeniem, odpoczynku i regeneracji po to, aby bark mógł w pełni zregenerować się bez utraty siły i funkcji.